MŚ Niemcy 2017 (K)
MŚ Dania 2015: Norwegia w złocie - Holandia rozbita w finale (wideo)
20.12.2015 18:53 Źródło: inf. własna/IHF

Piłkarki ręczne Norwegii zostały mistrzyniami Świata. W finale turnieju, rozegranego w Danii, pokonały wyraźnie Holandię 31:23. O zwycięstwie Skandynawek przesądziła fantastyczna pierwsza połowa, którą wygrały różnicą 11 goli. Holandia obudziła się po przerwie, ale na odrobienie strat nie miała już szans.

Norweżki znów w złocie - ta reprezentacja w ostatnich latach zdominowała żeński handball (Fot. IHF)

Któż mógłby się spodziewać przed turniejem, że chwalone Holenderki dojdą aż do finału. I to w jakim stylu, nie ponosząc nawet jednej porażki? Obecność w walce o złoto Norweżek już zaskoczeniem nie była, to w końcu aktualne mistrzynie Europy. To one triumfowaly tu w Boxen w EHF Euro 2010, pokonując w finale inną sensację turnieju, Szwedki.

Po 10 minutach rywalizacji Norweżki za sprawą głównie Camilli Herrem prowadziły już 8:4. Skandynawki złapały swój rytm, a że świetnie spisywała się Kari Grimsbo (prawie 60% obron), szybko o czas musiał prosić Henk Groener.  Grimsbo w przeciwieństwie do swej vis a vis Tess Wester w ciągu niewiele ponad kwadransa odbiła 9 piłek przy raptem dwóch paradach Holenderki.

Skandynawki kapitalnie neutralizowały największą broń rywalek, czyli kunszt rozgrywających, a także ich próby dogrania na koło.  W 20 minucie czwarty już gol Herrem przyniósł stan 6:12, przesądzający praktycznie o zwycięzcy przynajmniej pierwszej odsłony. Trzy minuty później Norwegia była już na +7 po dwóch skutecznie wykonanych karnych przez Idę Alstad.

W końcowej fazie zawodów przed zmianą stron widzowie oklaskiwali jeszcze zjawiskowy gol Heidi Loke, wspaniale spisującej się w tym turnieju. Thorir Hergeirsson tradycyjnie rotował składem, a przewaga jego podopiecznych rosła i rosła. W 29.minucie sięgnęła już 10 oczek, co stanowiło potwierdzenie, że perfekcyjnie rozpracowanie rywala plus jakość zawodniczek to najlepszy klucz do światowych sukcesów. Wynik przed zmianą stron wypolerowała jeszcze wspaniałym rzutem z wolnego Linn Sulland. To była prawdziwa demolka, jaką urządziła przez przerwą piłkarki ze Skandynawii.

Był to obłędny gol na 13:23. W 43 minucie ambitna Holandia przegrywała już „tylko” siedmioma golami. To wciąż była ogromna strata, natomiast widzowie doceniali zaangażowanie strony prawie zmiecionej z boiska przed przerwą. Norweżki zaczęły tymczasem pudłować, jakby były zbyt pewne swego.  Rezerwowa Debbie Bont zmarnowała dobrą okazję na gola na 18:24, bo znów górą była świetnie ustawiająca się Grimsbo.

Niziutkie Norweżki zresztą świetnie przesuwały się w obronie, odbierając marzenia swoim przeciwniczkom. Dla temperatury finału aż szkoda, że jedna ze stron tak szybko zdołała uzyskać ogromną przewagę. Pomarańczowe walczyły wspaniale, jeszcze w 52.minucie doprowadziła do stanu 21:26, lecz na więcej tego dnia nie było je stać.

Trudno mieć obawy, że taka drużyna nie zakwalifikuje się do igrzysk olimpijskich. Wygrana Norweżek w duńskim mundialu oznacza, że bezpośrednią kwalifikację do Rio uzyskały Hiszpanki, które na EHF Euro były drugie.

[wideo] Norwegia znów w złocie - Holandia rozbita w finale

Holandia – Norwegia 23:31(9:20)

Holandia: Wester, Van der Wal -  Polman 8, Snelder 5, Van Olphen 3, Groot 3, Smeets 2, Goos 1, Bont 1, Malestein, Broch, Dulfer, Abbingh

Norwegia: Grimsbo, Silje Solberg – Herrem 7, Loke 6, Alstad 4, Skogrand 3, Oftedal 3, Kurtović 2, Kristiansen 2, Tomać 1, Sulland 1, Mork 1, Wibe 1, Riegelhuth, Molidd, Sanna Solberg

Sędziowały: C.Bonaventura, J.Bonaventura (Francja)

Kary: Holandia – 8 minut, Norwegia – 6 minut

Z Herning Michał Pomorski

oceń + 6 (6 głosów)

0
Które miejsce zajmą polskie piłkarki ręczne podczas turnieju Golden League, na którym zagrają z Norwegią, Danią i Francją?