MŚ2019 Japonia (K)
A A A
MŚ Dania 2015: Norwegia w złocie - Holandia rozbita w finale (wideo)
20.12.2015 18:53 Źródło: inf. własna/IHF
komentarzy 0

Piłkarki ręczne Norwegii zostały mistrzyniami Świata. W finale turnieju, rozegranego w Danii, pokonały wyraźnie Holandię 31:23. O zwycięstwie Skandynawek przesądziła fantastyczna pierwsza połowa, którą wygrały różnicą 11 goli. Holandia obudziła się po przerwie, ale na odrobienie strat nie miała już szans.

 

Norweżki znów w złocie - ta reprezentacja w ostatnich latach zdominowała żeński handball (Fot. IHF)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!

 

Któż mógłby się spodziewać przed turniejem, że chwalone Holenderki dojdą aż do finału. I to w jakim stylu, nie ponosząc nawet jednej porażki? Obecność w walce o złoto Norweżek już zaskoczeniem nie była, to w końcu aktualne mistrzynie Europy. To one triumfowaly tu w Boxen w EHF Euro 2010, pokonując w finale inną sensację turnieju, Szwedki.


Po 10 minutach rywalizacji Norweżki za sprawą głównie Camilli Herrem prowadziły już 8:4. Skandynawki złapały swój rytm, a że świetnie spisywała się Kari Grimsbo (prawie 60% obron), szybko o czas musiał prosić Henk Groener.  Grimsbo w przeciwieństwie do swej vis a vis Tess Wester w ciągu niewiele ponad kwadransa odbiła 9 piłek przy raptem dwóch paradach Holenderki.

 

Skandynawki kapitalnie neutralizowały największą broń rywalek, czyli kunszt rozgrywających, a także ich próby dogrania na koło.  W 20 minucie czwarty już gol Herrem przyniósł stan 6:12, przesądzający praktycznie o zwycięzcy przynajmniej pierwszej odsłony. Trzy minuty później Norwegia była już na +7 po dwóch skutecznie wykonanych karnych przez Idę Alstad.

 

W końcowej fazie zawodów przed zmianą stron widzowie oklaskiwali jeszcze zjawiskowy gol Heidi Loke, wspaniale spisującej się w tym turnieju. Thorir Hergeirsson tradycyjnie rotował składem, a przewaga jego podopiecznych rosła i rosła. W 29.minucie sięgnęła już 10 oczek, co stanowiło potwierdzenie, że perfekcyjnie rozpracowanie rywala plus jakość zawodniczek to najlepszy klucz do światowych sukcesów. Wynik przed zmianą stron wypolerowała jeszcze wspaniałym rzutem z wolnego Linn Sulland. To była prawdziwa demolka, jaką urządziła przez przerwą piłkarki ze Skandynawii.


Nie minęła minuta rywalizacji po zmianie stron, a Norweżki wyszły na +13. Jeśli więc dziewczyny z kraju tulipanów miały jakieś nadzieje na nawiązanie walki o wygraną, straciły je momentalnie. Holenderki nie poddały się i dość szybko zdołały odrobić 4 oczka. To co jednak zrobiła w 36 minucie Camilla Herrem przejdzie do historii tego turnieju jako wkrętka łamiąca wszelkie prawa fizyki.

 

Był to obłędny gol na 13:23. W 43 minucie ambitna Holandia przegrywała już „tylko” siedmioma golami. To wciąż była ogromna strata, natomiast widzowie doceniali zaangażowanie strony prawie zmiecionej z boiska przed przerwą. Norweżki zaczęły tymczasem pudłować, jakby były zbyt pewne swego.  Rezerwowa Debbie Bont zmarnowała dobrą okazję na gola na 18:24, bo znów górą była świetnie ustawiająca się Grimsbo.

 

Niziutkie Norweżki zresztą świetnie przesuwały się w obronie, odbierając marzenia swoim przeciwniczkom. Dla temperatury finału aż szkoda, że jedna ze stron tak szybko zdołała uzyskać ogromną przewagę. Pomarańczowe walczyły wspaniale, jeszcze w 52.minucie doprowadziła do stanu 21:26, lecz na więcej tego dnia nie było je stać.

 

Trudno mieć obawy, że taka drużyna nie zakwalifikuje się do igrzysk olimpijskich. Wygrana Norweżek w duńskim mundialu oznacza, że bezpośrednią kwalifikację do Rio uzyskały Hiszpanki, które na EHF Euro były drugie.

 

[wideo] Norwegia znów w złocie - Holandia rozbita w finale

 

  

Holandia – Norwegia 23:31(9:20)


Holandia: Wester, Van der Wal -  Polman 8, Snelder 5, Van Olphen 3, Groot 3, Smeets 2, Goos 1, Bont 1, Malestein, Broch, Dulfer, Abbingh


Norwegia: Grimsbo, Silje Solberg – Herrem 7, Loke 6, Alstad 4, Skogrand 3, Oftedal 3, Kurtović 2, Kristiansen 2, Tomać 1, Sulland 1, Mork 1, Wibe 1, Riegelhuth, Molidd, Sanna Solberg
 

Sędziowały: C.Bonaventura, J.Bonaventura (Francja)
 

Kary: Holandia – 8 minut, Norwegia – 6 minut

 

Z Herning Michał Pomorski

Gym Vibe 17 -artykuł
oceń + 6 (6 głosów)
 
podziel się artykułem
0
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens