MŚ2017 Niemcy (K)
MŚ Dania 2015: Rosja zajęła piąte miejsce - Dania dopiero szósta
20.12.2015 13:59 Źródło: inf. własna

Za nami ostatni mecz rywalizacji Mistrzostw świata o miejsca 5-8. Piątą lokatę zajęła reprezentacja Rosji, która pokonała 25:21 gospodarza turnieju - Danię. Obie ekipy już wczesniej zapewniły sobie udział w kwalifikacyjnych turniejach do IO w Rio de Janeiro.

Trener "Sbornej" Jewgienij Trefiłow poprowadził Rosję do piątego miejsca na MŚ w Danii (Fot. IHF)

Pięć lat temu, gdy Herning gościł finałowe mecze EHF EURO Dunki musiały zadowolić się czwartą lokatą po przegraniu meczu o brąz z Rumunkami. W 2015 roku Skandynawki nie dotarły nawet do strefy medalowej, nic więc dziwnego, że reprezentacyjna Jyske Bank Boxen Arena nie zapełniła się w całości. Mecz nie był całkowicie pozbawiony stawki, bo przy ewentualnym złotym medalu dla Holandii, piąta drużyna turnieju powinna być gospodarzem jednego z turniejów przedolimpijskich.

W pierwszych dziesięciu minutach dla Dunek trafiła praktycznie tylko Stine Jorgensen, która szybko zanotowała cztery trafienia. Pod koniec kwadransa otwarcia  to jednak gospodynie turnieju wyszły na +2.  Skandynawki nie przebierały w środkach, a Rikke Skov miała szczęście, że za faul została wykluczona tylko na dwie minuty, a nie na całe spotkanie. Mimo gry w przewadze liczebnej Rosjankom długo nie udawało się doprowadzić choćby do remisu.

Dobrze spisywała się Rikke Poulsen, choć równie dobrze można byłoby zganić za słabe celowniki rzucająca Sbornej. Meczu ogółem nie oglądało się przyjemnie, natomiast nie sposób nie wspomnieć o udanych atakach miejscowych. W 23 minucie Dania miała nawet piłki na +4 i wykorzystała drugą ze swoich okazji. Gola zdobyła Kristina Kristiansen, dla której był 125. mecz w narodowym zespole. Po chwili na 8:13 podwyższyła Trine Ostergaard. Trochę ożywienia w szeregi Rosjanek wniosła Vladlena Bobrownikowa, która w swej karierze zanotowała nawet epizod w prawie amatorskiej i słabiutkiej lidze włoskiej.

Po zmianie stron Rosja wzięła się ostro do roboty i już w 34. minucie stanęła przed szansą na zdobycie gola kontaktowego.  Poulsen odbiła wprawdzie rzut Iriny Bliznowej, ale wobec dobitki Jekateriny Marennikowej była bezradna. Gdy w kolejnej na 16:16 rzuciła Daria Dmitriewa, o czas poprosił trener Klavs Bruun Jorgensen. Reprymenda nie przyniosła żadnego efektu – to Rosjanki momentalnie przejęły piłkę i wyszły na +1.  Dopiero w 38. minucie z karnego swą siódmą bramkę zdobyła Stine Jorgensen.

Gol ten nie przywrócił obraz sprzed przerwy, czyli znacznie żwawszych ataków gospodyń turnieju. Trzeci kwadrans zakończył się wygraną Sbornej 6:2, ogólnym remisem 18:18, ale już w 50. minucie Olga Akopian poszła jak dzik w żołędzie i trafiła na 20:18. Trzy minuty później Rosjanki po karnym Anny Wiachirjewy były już na +3, grając dodatkowo w przewadze liczebnej.  Kolejny karny dla nominalnych gospodyń praktycznie przesądził o ostatecznym zwycięstwie naszych sąsiadek.

Dunki walczyły do końca, jednak ich zatrważająca skuteczność okazała się główną przyczyną bolesnej porażki. Rosjanki, które przegrały tylko jeden mecz w całym turnieju, zajęły ostatecznie piątą lokatę. Takie są właśnie prawa mundialu.

Rosja - Dania 25:21 (12:16)

Rosja: Siedojkina, Jerochina, Kalinina – Wiachirjewa 6, Dmitriewa 3, Makiejewa 3, Czernoiwanienko 3, Marennikowa  2, Akopian 2, Bliznowa 2, Sen 1, Bobrownikowa 1, Ilina 1, Chmyrowa 1

Dania: Poulsen, Sahlhdoldt – S.Jorgensen 7, Hansen 4, Burgaard 3, Kristiansen 2, Norgaard 2, Fisker 1, Gravholt 1, Ostergaard 1, Skov, Pedersen

Sędziowali: B.Lah i D.Sok (Słowenia)

Kary: Rosja – 6 minut, Dania-  10 minut