Wegrzy
MŚ Niemcy 2017 (K)
MŚ 2017: Norweżki w półfinale - Rosjanki rozgromione (wideo)
13.12.2017 22:32 Źródło: inf. własna

Norwegia uzupełniła stawkę półfinalistów mistrzostw świata w Niemczech. Obrończynie tytuły mistrzowskiego rozbiły w półfinale Rosję 34:17  i w piątek w Hamburgu zagrają z Holandią o wielki finał.

Stine Oftedal została MVP ćwierćfinału Norwegia - Rosja (Fot. IHF)

Dla niektórych miał to być  przedwczesnych finał, dla innych po prostu starcie gigantów, którzy wygrali 5 z 6 ostatnich mistrzostw świata.

Pierwsze pięć minut zawodów poświęcono na wzajemne badanie sił. Potem Norweżki przestały się wygłupiać i po prostu zaczęły bić Sborną w każdym elemencie sportowego rzemiosła. Po dziesięciu minutach było już 5:1 dla obrończyń tytułu, w dwunastej czwarty gol Nory Mork wyprowadził Skandynawki na 7:2. Jewgienił Trefiłow długo zwlekał z wzięciem czasu, choć jego zespół momentami prezentował handball toporny, nieprzystający wręcz do stylu rywala.

Jako pierwszy o przerwę poprosił więc Thorir Hergeirsson. Jego drużyna dość pechowo straciła trzy gole z rzędu, bo o ile popełniała niewymuszone błędy w ataku, o tyle w defensywie wyglądała wciąż nienagannie.  Norwegia prowadziła 8:5, gdy Wiktoria Kalinina wypuściła do kontry Darię Samochinę, a ta wiedziała, jak zaskoczyć dobrze dysponowaną Katrine Lunde. Wcześniej bramkarka Sbornej zupełnie bez sensu wybrała się z lobem przez całe boisko, bo jej vis a vis była na posterunku. Sposobem na Skandynawki w tym fragmencie konfrontacji były rzuty z biodra Anny Koczetowej, autorki trzech trafień w pierwszych 20 minutach zawodów. Tylko fatalnie rozegrana kontra przez Rosjanki zaprzepaściła ich szansę na gola kontaktowego w połowie drugiego kwadransa. A przecież w 13 minucie przegrywały aż 2:8.

Wystarczyło zepsuć kilka ataków, by sytuacja wróciła pod całkowitą kontrolę Norweżek. W 27. minucie rezerwowa Heidi Loke trafiła z koła na 13:7, a chwilę potem błąd zmiany Jekateriny Iliny skutkował karą dla samej zawodniczki i utratą piłki.  Loke poprawiła raz jeszcze, oddalając półfinał od Sbornej. Słabą pierwszą połowę Rosjanek podkreślił rzut Ksenii Makiejewy z szóstego metra, który wylądował wysoko nad poprzeczką bramki strzeżonej z 53% skutecznością przez Lunde.

Gdy w 34.minucie Amanda Kurtović wyprowadziła Norweżki na +10, już chyba tylko najwięksi kibicie Rosji wierzyli, że ten mecz jest jeszcze do obrony. Oczekiwaliśmy obustronnej  walki o zwycięstwo do ostatnich sekund, tymczasem coraz bliższe prawdy stawało się stwierdzenie, że więcej emocji towarzyszyło nam przy obserwacji starcia Holandia-Czechy. Bo czym miała zaskoczyć Sborna?

Młodą Kamirą Sabirową, która imponowała tylko ładnym odcieniem włosów? Samymi rzutami z biodra Koczetowej? Nie pomógł krzyk trenera Trefiłowa zdzierającego struny głosowe w przerwie meczu. Dziennikarze idące na kawę do biura prasowego mijali korytarz z szatnią Sbornej.  Niektórzy przystawiali nawet dyktafony do ściany pomieszczenia, by nagrać charakterystyczny głos utytułowanego selekcjonera.

W ostatni kwadrans rywalizacji Norweżki wchodził przy stanie 25:13 i ten jednostronny mecz mogły już po prostu dograć, ciesząc się z awansu  i z dobrej dyspozycji przed walką o medale w Hamburgu. Sama Mork miała na koncie niewiele mniej oczek niż cała reprezentacji Rosji.

W 50. minucie, gdy Trefiłow wziął czas przy stanie 29:13 dla swojego rywala, wyglądał już na całkowicie zrezygnowanego. Cudowny rzut Stine Oftedal na 30:14, gdy piłka wpadła przy krótkim słupku obok zaskoczonej Eleny Utkiny był ozdobą spotkania, które srogo zawiodło tych, którzy liczyli na wyrównaną walkę.

[wideo] MŚ 2017: konferencja prasowa po meczu Norwegia - Rosja

Norwegia - Rosja 34:17 (15:8)

Norwegia: Lunde, Grimsbo - Artnzen, Kristiansen 5, Loke 4, Skogrand 1, Mork 9 , Oftedal 8, Brattset 1, Kurtović 3, Herrem 2, Solberg 1, Christensen, Jacobsen

Rosja: Kalinina, Utkina - Dmitrieva 1, Wiachiriewa 1, Samochina 1, Makiejewa 3, Wiedechina, Sabirowa, Ilina 1, Managarowa 3, Koczetowa 6, Pietrova, Punko 1, Markova

Sędziowały: C. Bonaventura, J.Bonaventura (Francja)

Kary: Rosja - 8 minut, Norwegia - bez kar

MVP: Stine Oftedal