MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2017: Szwecja pierwszym półfinalistą - Dania pokonana! (wideo)
12.12.2017 19:15 Źródło: inf. własna

Piłkarki ręczne Szwecji awansowały do półfinału Mistrzostw Świata 2017. W pierwsym meczu ćwiercfinałowym, bedącym derbami Skandynawii, podopieczne Henrika Signella pokonały Danię 26:23. Zwyciestwo Szwedek to małe pocieszenie dla Polski, która jak na razie jako jedyny zespół na mundialu wygrała z  drużyną spod znaku Trzech Koron.

Szwedki już w strefie medalowej, a pokonała ich w fazie grupowej... Polska (Fot. IHF)

Pierwszy kwadrans należał do gospodyń poprzednich mistrzostw świata. Świetnie broniła Sandra Toft, wychodząc zwycięsko m.in. z pojedynków z Nathalie Hagman czy Isabelle Gullden. Bardzo aktywna defensywa Danii pozwalała na odzyskanie kilku piłek, a że w dobrej dyspozycji była Stine Jorgensen, podopieczne Klavsa Jorgensena prowadziły przez kilkadziesiąt sekund nawet 5:2.

Johanna Bundsen, całkowicie bezradna wobec ataków rywalek, szybko ustąpiła miejsce między słupkami Filippie Idehn. Ta zaczęła znacznie lepiej, a że z rzutem włączyła się Gullden, Szwedki dopadły sąsiadki już w połowie drugiego kwadransa.

W 29. minucie po świetnym zwodzie w dogodnej pozycji znalazła się Hanna Blomstrand, trafiając po chwili na 13:11. Wynik przed zmianą stron mogła jeszcze zmienić lewoskrzydłowa Maria Fisker. Po pierwszej odsłonie nie wiedzieliśmy zbyt wiele, choć w pokoju prasowym w przerwie spotkania większe szanse na ostateczny triumf dawano Szwecji.

Przewidywania zaczęły się potwierdzać już w połowie trzeciego kwadransa, gdy reprezentacja Trzech Koron prowadziła 17:13 po golu z prawego skrzydła płowowłosej Hagman. Chwilę wcześniej Idehn w obie ręce złapała rzut Stine Jorgensen, co wywołało chyba największy aplauz wśród trzytysięcznej publiczności.

Na +5 podwyższyła aktywna Blomstrand -  jedno z objawień niemieckiego turnieju. Idehn w tym momencie miała ponad 50% skuteczność obron, a trener Henrik Signell mógł spokojnie rotować składem, bo każda rezerwowa wnosiła na boisko coś dobrego. Świetnie, wręcz fenomenalnie  na środku obrony pracowała Sabina Jacobsen – piłkarka od czarnej roboty, jak jeszcze niedawno w naszej reprezentacji Monika Stachowska.

Gdy w 46.minucie Daniela Gustin rzuciła celnie na pustą bramkę i zrobiło się 22:15, już tylko cud mógł uratować Dunki od jutrzejszego powrotu do domu. Nominalne gospodynie nie musiały się spieszyć, co innego ich przeciwniczki.

Gdy Gullden źle podała do skrzydła, a piłka wylądowała na trybunach, sam trener Klavs Jorgensen ruszył galopem po nią, by jego zespół mógł wznowić grę. Mimo wysiłków, jego podopieczne zmniejszyły wprawdzie straty, ale  nie znalazły właściwej ścieżki do ćwierćfinału, nie przerywając  tym samym długiej serii bez porażki Szwedek na tym turnieju.

W 58. minucie Dania przegrywała tylko 22:24, by nadziać się na filmową akcję Blomstrand z Gullden, dwóch szczypiornistek, które rządziły we wtorek na boisku. Jak na razie zatem na mundialu w Niemczech tylko Polki znalazły sposób na reprezentantki Trzech Koron, a Szwecja jest pierwszą drużyną z polskiej grupy B w Bietigheim obecną wśród czterech najlepszych ekip mistrzostw.

Powiedziali po meczu:

Henrik Signell (trener reprezentacji Szwecji): Jestem bardzo dumny z mojego zespołu, który w tym roku zanotował ogromny postęp, nie tylko na boisku, ale też mentalnie. Morale w ekipie jest wspaniałe, przegrywaliśmy trzema bramkami, a potrafiliśmy się podnieść, odrobić straty i wygrać. Zwycięstwo z Norwegią w grupie jeszcze scementowało zespół, wierzyłem w nasz awans do półfinału, ale nie chcemy się na tym zatrzymać. Dzisiejsza wygrana to efekt zbalansowanej gry moich dziewczyn pomiędzy dobrym atakiem i mocną obroną. Rok temu byliśmy pod presją, goszcząc w Szwecji EHF Euro, dziś jesteśmy znacznie mocniejszą reprezentacją.

[wideo] IHF TV: Szwecja w strefie medalowej - Dania pokonana!

Szwecja - Dania 26:23 (13:11)

Szwecja: Bundsen, Idehn – Toft Hansen, Mellegard 2 (67%), Fernis, Stromberg, Roberts 3 (50%), Sand, Gustin 2 (67%), Westberg 1 (100%), Lagerquist 2 (67%), Gullden 5 (45%), Blomstrand 7 (100%), Hagman 4 (57), Jacobsen

Dania: Toft – Iversen, Fisker 1 (100%), Woller 2 (67%), Heindahl 2 (67%), Grigel 1 (50%), Tranborg 7 (50%), L.Jorgensen 1 (33%), Ostergaard 2 (67%), S.Jorgensen 6 (60%) Haugsted 1 (33%)

Sędziowały: V. Alpaidze i T.Biereżkina (Rosja)

Kary: Szwecja - 4 minuty, Dania - 8 minut

MVP: Hanna Blomstrand