MŚ Niemcy 2017 (K)
MŚ 2017: Szwedki w ćwierćfinale - Słowenia rozgromiona (wideo)
10.12.2017 22:17 Źródło: inf. własna

Szwedki rozgromiły w Lipsku Słowenki 33:21 i pewnie awansowały do ćwierćfinału MŚ w Niemczech. Ich wtorkowym rywalem będą Dunki, które pokonały w Magdeburgu gospodynie turnieju. Skandynawskie derby zapowiadają się pasjonująco.

Szwecja pewnie pokonała Słowenię w 1/8-ej finału MŚ 2017 (Fot. Wojciech Szubartowski)

Faworytem starcia były z pewnością Skandynawki, które po falstarcie z Polską zanotowały imponującą serię czterech zwycięstw z rzędu.  Początek spotkania ze Słowenią był jednak niezwykle chaotyczny. Pierwsze skrzypce grały bramkarki – Johanna Bundsen i Amra Pandzić oraz, niestety, argentyńscy sędziowie. Szybciej sytuacje opanowały reprezentantki Trzech Koron, które  9.minucie prowadziły już 4:1.

Tradycyjnie, największe zagrożenie ze strony Słowenek stanowiła leworęczna Ana Gros, czołowa prawa rozgrywająca globu. Gdy po drugim golu z rzędu lewoskrzydłowej Olivii Mellegard zrobiło się 6:2, o przerwę poprosił Uros Bregar. Niedługo po powrocie na plac gry jego drużyna mogła być już na -6, ale Nathalie Hagman przekroczyła linię pola bramkowego.

Tymczasem sprytna przerzutka wysokiej Alji Koren przyniosła stan 7:4 zanotowany pod koniec pierwszego kwadransa. Uniwersalna piłkarka ustawiana w kadrze na prawym skrzydle trafiła też na 7:5, kompletując tym samym klasyczny hat-trick. I wtedy ktoś jakby odciął prąd piłkarkom z byłej Jugosławii.

Przez 27 minut na listę strzelczyń wpisywały się zresztą tylko leworęczne zawodniczki Urosa Bregara!  Do Gros i Koren dołączyła dużo później była klubowa koleżanka Kingi Achruk , Neli Irman.  Szwedki powinny już wtedy mieć dwucyfrową przewagę, czasem jednak brakowało im spokoju w wykończeniu ataków. Mimo wszystko odnosiliśmy często wrażenie, że Johanna Westberg i spółka trafiają do siatki rywalek z tak wielką łatwością,  jakby był to zwyczajny trening strzelecki.

Strata sześciu oczek po dwóch kwadransach nie przekreślała jeszcze definitywnie szans Słowenii, ale już chyba tylko najwięksi optymiści kibicujący tej drużynie mogli liczyć na jakiś nagły zwrot wypadków korzystny dla podopiecznych Bregara.

Po zmianie stron Szwedki rozpoczęły obroną 5+1 z Mellegard jako „plastrem” Any Gros.  Na pierwszą skuteczną akcję czekaliśmy dobre cztery minuty, gdy Ines Amon pokonała Bundsen. Skandynawki utrzymywały, a potem powiększały bezpieczną przewagę, bo ich dobrze dysponowana bramkarka nie skapitulowała nawet po karnym Gros.

W 42. minucie gol kołowej Any Lagerquist zmienił wynik meczu na 24:14. Słowenki mogły już myśleć o powrocie do domu, Szwedki natomiast dostały szansę oszczędzania sił przed wtorkową konfrontacją z Danią w ćwierćfinale turnieju.

Czy kolejny raz wezmą rewanż? Przecież  dwa lata temu w Herning to właśnie gospodynie poprzedniego mundialu wyeliminowały je z turnieju , w dodatku już na poziomie 1/8 finału.

[wideo] Olivia Mellegard dla handball.pl: odrobiłyśmy pracę domową!

Szwecja – Słowenia 33:21 (18:12 )

Szwecja: Bundsen – Westberg 8, Hagman 5, Toft Hansen 4, Roberts 3, Lagerquist 3, Mellegard 2, Gullden 3, Stromberg 1, Blomstrad 2, Sand 1, Gustin 1, Fernis, Jacovsen

Słowenia: Pandzić, Vojnović – Koren 8, Gros 4, Amon 2, Irman 2, Vrcek 1, Krhlikar 1, Ferfolja 1, Rudman 1, Abina 1, Beganovic, Stanko, Zabjek

Sędziowali: J.Grillo Lopez i S. Lenci (Argentyna)

MVP: Johanna Bundsen

Z Lipska Michał Pomorski

0
Jak oceniasz sytuację w polskiej piłce ręcznej, biorąc pod uwagę jej pozycję, rozwój, poziom sportowy?