KOszulki 2
MŚ Niemcy 2017 (K)
MŚ 2017: Węgry rozbiły Argentynę - Madziarki w grze o awans
05.12.2017 15:24 Źródło: inf. własna

Reprezentacja Węgier odniosła pierwsze zwycięstwo w grupie B Mistrzostw Świata piłkarek ręcznych. Madziarki rozbiły zgodnie z przewidywaniami Argentynę 33:15 i liczą się w grze o awans do 1/8 finału.

Węgry bez problemów pokonały Argentynę, odnosząc pierwsze zwycięstwo w turnieju (Fot. Wojciech Szubartowski)

Madziarki potrzebowały aż 10 minut, by wyjść na pierwsze tego dnia prowadzenie. I była to głównie zasługa bramkarki Kingi Janurik, która dwa razy obroniła rzuty z najbliższej odległości , a jeszcze przed upływem kwadransa nie dała się zaskoczyć nawet z karnego.

Węgierki w tym okresie złapały aż trzy kary, ale dzięki przewadze taktycznej, mogły swobodnie budować sobie dobre pozycje do zdobycia gola, grając z wycofaniem wspomnianej już zawodniczki ERD.

Jak Argentynki odstają doświadczeniem od ekip europejskich, widać było szczególnie, gdy Manuela Pizzo po przechwycie piłki  próbowała rzucić z połowy boiska na pustą bramkę, w dodatku po obrocie wokół własnej osi, choć wystarczyło podać do jednej z kilku koleżanek ustawionych przodem. Podopieczne Kima Rasmussena potrzebowały raptem kilku minut lepszej gry, by prowadzić już 9:4.

Dobrze wyglądała Szandra Zacsik, która podobnie jak Janurik dostała szansę gry w wyjściowym składzie. Sama Anett Kisfaludy, jedna z najmniej bramkostrzelnych kołowych w Europie,  zdobyła dwa gole rzutami przez ¾ boiska.

Z kronikarskiego obowiązku możemy dodać jeszcze, że już w 27. minucie Węgierki  po kontrze prawoskrzydłowej Viktorii Lukacs prowadziły różnica 10 oczek. Dynamiczna Janurik mogła grać tak, jak najbardziej lubi, czyli podawać z chirurgiczną precyzją do pędzących do kontry skrzydłowych.

Drugą połowę Węgierki zaczęły z Anitą Gorbicz na lewym skrzydle. Nadine Schatzl jest jedyną nominalną piłkarkę na tej pozycji w drużynie Rasmussena, zatem mogą jej dać zmianę uniwersalne środkowe- Gorbicz lub Aniko Kovacsics.

Ta pierwsza zresztą obudziła nieco widzów, kończąc  popisowo wrzutkę pod koniec trzeciego kwadransa rywalizacji. Niedługo potem na boisku pojawiła się nawet trzecia kołowa Madziarek – Rea Meszaros, rezerwowa także w FTC Rail-Cargo Hungaria, gdzie zdecydowanie przegrywa rywalizację z Holenderką Danick Snelder. - To był perfekcyjny mecz do tego, by odpoczęły piłkarki mocno eksploatowane w pierwszych spotkaniach - przyznał na konferencji prasowej Kim Rasmussen.  - Cieszymy się, ze jesteśmy znów na dobrej drodze - dodała świetna defensorka Klara Szekeres.

Duński selekcjoner w ostatnim kwadransie wtorkowych zawodów mógł być już powoli myślami przy czwartkowym spotkaniu z Polską, które dla obu zespołów będzie kluczowe w kontekście awansu do 1/8 finału.

- To będzie wojna, prawdopodobnie niezbyt piękny mecz, ale z ogromną dawką emocji. Dla mnie to też będzie wyjątkowy dzień, bo znam doskonale polski zespół, Polska jest cały czas w moim sercu, ale przez te 60 minut skupię się maksymalnie na mojej pracy. Plan na biało-czerwone mam w głowie od dawna. Wiem o nich chyba wszystko, jednak dla swoich zawodniczek wybiorę 3-4 informacje, które mogą być kluczowe. Zadecydują detale, lepsza postawa w bramce, gra w przewadze czy skuteczniejsze ustawianie kołowej. Nie mogę się doczekać czwartku - przyznał Rasmussen.

Węgry - Argentyna 33:15 (18:07)

Węgry: Janurik –  Kovacs 7, Lukacs 4, Schatzl 3, Gorbicz 3, Bodi 3, Zacsik 2, Hafra 2, Kisfaludy 2, Klivinyi 2, Szekeres 2, Mayer 2, Kovacsics 1, Meszaros

Argentyna: Carratu, Bordon –  Pone de Leon 5, Salvado 3, Mendoza 2,  Iacoi 1, Urban Medel 1, Pizzo 1, Gavilan 1, Sans 1, Casasola, de Uriarte, Bonazzola, Karsten, Gandulfo, Crivelli

Sędziowali: R.Schulze i T. Tonnies

MVP: Kinga Janurik