KOszulki 2
MŚ Niemcy 2017 (K)
MŚ 2017: zwycięska Szwecja - z Czech uszło powietrze... (wideo)
05.12.2017 19:26 Źródło: inf. własna

Reprezentacja Szwecji wygrała z Czechami 36:32 w meczu 3. kolejki grupy B Mistrzostw Świata piłkarek ręcznych. Taki wynik powoduje, że Skandynawki są niemal pewne awansu do 1/8 finału turnieju.

Szwecja wygrała z Czechami i jest blisko awansu (Fot. Wojciech Szubartowski)

Nie jest żadną tajemnicą, że w meczu Szwedek z Czeszkami kibicowaliśmy tym drugim. Nasze południowe sąsiadki zaczęły kapitalnie, od szybkiego 3:1, mając zdecydowaną liderkę w osobie Ivety Luzumovej. Już w 9. minucie o czas poprosił Henrik Signell, bo jego zespół przegrywał 5:7.

Pogromczynie Polek zdobywały gole praktycznie z każdej pozycji, a gdyby jeszcze z karnego trafiła Michaela Hrbkova, sytuacja Skandynawek wyglądałaby całkiem kiepsko. Pod koniec pierwszego kwadransa lepiej dysponowane Czeszki były już na +4.

Po chwili tylko Veronika Mala wie, jak nie pokonała w kontrze Filippę Idehn. Na 7:12 podwyższyła z karnego Luzumova, dla której było to już czwarte trafienie. Szwedki nie za bardzo wiedziały wtedy, co się dzieje  na boisku, ich szczęście, że podopieczne Jana Basnego niekiedy zbyt szybko chciały skończyć kolejne okazje bramkowe. Czeski szkoleniowiec szybko i profilaktycznie wziął time-out.

Wystarczyło jednak wprowadzić na boisko Marketę Jerabkovą, by ta….oddała bezmyślnie dwie piłki rywalkom i zniweczyła 40% przewagi. W trzeciej swej akcji lewa rozgrywająca nareszcie trafiła do siatki Szwedek, a w 22.minucie odkupiła winy drugim golem. Na środku rozegrania występowała już Sarka Marcikova, Basny bowiem słusznie oszczędzał siły swej podstawowej zawodniczki.

Dopiero pociski Johanny Westberg, których prędkość dochodziła prawie do 100 km/h dały nadzieję Szwecji na lepszy wynik przed zmianą stron. Tym bardziej, że w końcówce drugiego kwadransa karę za bezmyślny faul dostała Hrbkova. Szwedki zbliżyły się wtedy na dwa oczka, głównie dzięki brakowi spokoju swoich rywalek.  Wynik mimo wszystko był bardzo obiecujący.

Reprezentantki Trzech Koron potrzebowały zaledwie 62 sekund po zmianie stron, by doprowadzić do remisu.  W 36.minucie za sprawą Nathalie Hagman wyszły zaś na pierwsze prowadzenie. Zespołem wspaniale dyrygowała Bella Gullden, popisująca się filmowymi nagraniami w ciemno.

Drugie skrzypce grała aktywna Westberg, która jeszcze przed upływem 2/3 spotkania miała 5 oczek na koncie. Jan Basny interweniował, gdy jego drużyna przegrywała 23:25, ale najbardziej martwił styl gry naszych południowych sąsiadek, które wdały się w nieskładną i wyczerpującą galopadę od bramki do bramki. Niestety, tradycją wtorkowego meczu stało się to, że Czeszki po przerwie na żądanie trenera grały jeszcze gorzej.

Praktycznie w każdej jej akcji rosyjskie sędzie dopatrywały się postawy pasywnej, sygnalizowane rzuty obijały się tylko o ręce szwedzkiego bloku.

A nawet, gdy tak jak w 46. minucie Hrbkova została wyprowadzona na czystą pozycję, obiła tylko dobrze dysponowaną Johannę Bundsen. Potrzebny był już chyba jakiś cud, nagły przełom, zasieki w obronie, tymczasem wyczerpane fizycznie Czeszki tylko człapały na boisku, tracąc kolejne bramki.

W 53. minucie Szwecja prowadziła już 32:27 i pewnie zmierzała do drugiego zwycięstwa w turnieju. Nasze marzenia o triumfie sąsiadek z południa trwały więc dość krótko.