MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2017: Francja w ćwierćfinale - Węgierki za burtą (wideo)
10.12.2017 19:16 Źródło: inf. własna

Piłkarki ręczne Francji po zwycięstwie 29:26 nad Węgierkami awansowały do ćwierćfinału MŚ w Niemczech. Ich wtorkowym rywalem będzie dość niespodziewanie Czarnogóra, która do fazy 1/8 dostała się z czwartego miejsca w tabeli.

Francja wygrała z Węgrami i zameldowała się w ćwierćfinale (Fot. Wojciech Szubartowski)

Cztery lata temu na mundialu w Serbii Kim Rasmussen, prowadząc reprezentację Polski wyeliminował Francuzki z turnieju, w niedzielę mógł dokonać tego samego w roli selekcjonera Węgierek. Historia, choć podobno lubi się powtarzać, tym razem była dużo smutniejsza dla duńskiego szkoleniowca i jego podopiecznych.

Od początku meczu na środku rozegrania Madziarek występowała Anita Gorbicz. Pierwsze minuty należały jednak do ich rywalek. Francuzki nie ucierpiały nawet za bardzo, mając podwójne osłabienie, a po niespełna 600 sekundach zawodów prowadziły pewnie 5:2.

Odcięte od podań kołowe, strata piłki przy wycofaniu bramkarki, problemów Węgierek było w tym okresie bez liku. Już w 13. minucie przy niekorzystnym dla niego stanie 3:6 interweniował Rasmussen.  Chwila przerwy pomogła, bo w drugim kwadransie Węgierki, dzięki lepszej postawie Blanki Biro i jej świetnym podaniu do Bernadett Bodi szybko zaliczyły trafienie kontaktowe.

Wcześniej  rywalizację bramkarek wygrywała zdecydowanie Amandine Leynaud, dwukrotnie nie dając się zaskoczyć Madziarkom z linii 7. metra. W 24.minucie trzeci gol Aniko Kovacsics oznaczał pierwszy tego popołudnia remis. Było 9:9, a o czas poprosił natychmiast Olivier Krumbholz.

Pod koniec pierwszej odsłony na boisku pojawiła się Alison Pineau i bardzo szybko dwukrotnie wpisała się na listę strzelczyń. Francuzki głównie dzięki niej odskoczyły znów na +3.  Trójkolorowe miały nieco wyższą skuteczność w ofensywie, a że przeprowadziły więcej ataków zakończonych rzutem, wynik przed zmianą stron nie mógł dziwić.

Madziarki znów miały problemy na początku drugiej połowy. Gdyby nie Biro przegrywałyby pewnie pięcioma oczkami, grając do tego w osłabieniu po kolejnej karze dla Anett Kisfaludy. Udało się na przez jakiś czas znaleźć za to sposób na rzuty z linii siódmego metra, gdzie pewną egzekutorką okazała się dynamiczna  Kovacsics.

Dwa gole z rzędu prawoskrzydłowej Blandine Dancette wyprowadziły w 38.minucie Trójkolorowe na +4.  Do odrabiania sporych strat wzięła się od razu charyzmatyczna kapitan Anita Gorbicz. Pod koniec trzeciego kwadransa niezawodna wcześniej Kovacsics nie zdołała pokonać Leynaud z karnego, a Francuzki, choć grały w osłabieniu, za sprawą Pineau rzuciły na 21:17.

Mecz zaczął trochę uciekać naszym grupowym rywalkom z Bietigheim, Rasmussen szybko więc poprosił o drugą przerwę. Reprymenda na niewiele się zdała – piękna przerzutka doświadczonej Siraby Dembele oznaczała stan 23:18 na korzyść gospodyń EHF Euro 2018, a do końcowej syreny brakowało już niespełna 14 minut. Duński trener mógł wspomnieć wtedy mecz sprzed czterech lat z Nowego Sadu, gdzie Polska też długo przegrywała z Rumunią w 1/8 mundialu.

Na powtórkę się nie zanosiło, bo w 54.minucie Węgierki były wciąż na -5. Ich bramki strzegła już Kinga Janurik, zbiegająca często na ławkę, by mogła wejść siódma zawodniczka.

Manewr ten nie przyniósł jednak powodzenia i do ćwierćfinału awansowały Francuzki, które w meczu o najlepszą czwórkę zmierzą się, nieco niespodziewanie, z reprezentacją Czarnogóry.

[wideo] Rasmussen dla handball.pl: grając z Francją nie można popełniać prostych błędów

W zupelnie innych nastrojach była reprezentacja Francji. Nam udało się porozmawiać z najlepszą piłkarką ręczną  świata z 2009 roku