MŚ2019 Japonia (K)
MŚ: "Trójkolorowe" dały lekcję gry Tunezyjkom
05.12.2011 22:28 Źródło: Inf. własna
W tym meczu było prawie wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć na mundialu. Wspaniałe umiejętności piłkarek, spore emocje i nagłe zwroty akcji. Wszystko niestety tylko przed przerwą, bo po zmianie stron wicemistrzynie świata udowodniły swą wyższość nad Afrykankami i wygrały 25:17.

Choć Francuzki nie zagrały olśniewająco to i tak wygrały z Tunezją (fot. ihf.info)
Dołącz do nas na Facebooku!

Pierwszy kwadrans był koncertem Francuzek, które praktycznie nie popełniały żadnych błędów i bardzo szybko wyszły na prowadzenie 7:2. Tunezyjki mogły liczyć głównie na światowej klasy Mounę Chebbah - prawdziwą liderkę ekipy Mohameda Sghira.

W 18. minucie zrobiło się 6:8, a że Camille Ayglon brzydko faulowała szarżującą rywalkę, sędziowie wykluczyli ją na sto dwadzieścia sekund i podyktowali rzut karny dla nominalnych gospodyń. Chebbah ze stoickim spokojem przelobowała Amandine Leynaud, zdobywając tym samym kontaktowe trafienie.

Tunezyjki nie poszły za ciosem, "nadziewając się" po chwili na zaskakujący rzut z dziewiątego metra Paule Baudouin. Francuzka stała tyłem do bramki rywalek, ale postanowiła spróbować szczęścia wolnym bezpośrednim po efektownym obrocie.

W końcowym fragmencie pierwszej połowy nieznacznie dominowały "Trójkolorowe" schodząc na przerwę przy zasłużonym prowadzeniu trzema oczkami (12:9).

Po zmianie stron podopieczne Olivera Krumbholza znów zaczęły efektownie, momentalnie odskakując na +6, w czym największa zasługa błyskotliwych skrzydłowych Audrey Leroin i Siraby Dembele.

Najsłabiej natomiast prezentowała się środkowa Alison Pineau (0 bramek na 6 rzutów!), wybrana kiedyś, głównie głosami polskich internautów, najlepszą piłkarką świata. Nasi rodacy, jak głosi teoria Bjorna Pazena, oficjela IHF odpowiedzialnego za media, przy okazji głosowania na Sławomira Szmala nie chcieli wspierać Rosjanki Ludmiły Postnovej i wskazali na dobrą, acz niewybitną Francuzkę.

Tunezyjki z kolei w swoim stylu starały się bardzo długo celebrować akcję, czekając aż Chebbah znajdzie magicznym podaniem którąś z piłkarek pierwszej linii. "Trójkolorowe" utrzymywały bezpieczną przewagę czterech-pięciu trafień, tym bardziej, że dobrze spisywała się między słupkami występująca w ciemnym okularach Cleopatre Darleux. Warto zauważyć, że Krumbholz polecił swym podopiecznym indywidualną opiekę nad piłkarką Viborga, co szybko przyniosło pożądany efekt.

Na niewiele ponad dziesięć minut przed końcową syreną wicemistrzynie świata prowadziły 21:15, grając dodatkowo w przewadze liczebnej. Dwie bramki rezerwowej skrzydłowej Blandine Dancette przesądziły całkowicie o końcowym sukcesie Europejek. Największy aplauz w jednostronnej końcówce rywalizacji zebrały... skąpo odziane brazylijskie tancerki, które uatrakcyjniały przerwy na żądanie obu trenerów.

- To ekscytujące grać z drugą drużyną na świecie i zdobywać bezcenne doświadczenie. Moje młodsze koleżanki nie mają jeszcze dużej pewności siebie, ale wierzę, że na kolejnym mundialu stać nas będzie już na pokonanie Francuzek, które obecnie są nadal dla nas zbyt silne - przyznała na konferencji prasowej Mouna Chebbah.

- Zagraliśmy gorzej niż przeciwko Japonii, ale wiem, że zawodniczki po osiągnięciu wysokiej przewagi były już przy wtorkowym meczu z Brazylią - podsumował trener Francji Oliver Krumbholz.

- Tak naprawdę ten turniej zaczyna się dla nas we wtorek, gdy zaczniemy rywalizować z drużynami słabszymi niż Rumunia i Francja - przyznał trener Tunezji Mohamed Sghir.

Tunezja - Francja 17:25 (9:12)
Tunezja: Adballah - Chebbah 6, Aouini 3, Daoula 3, Dhaouadi 2, Adhelhak 1, Elghaoui 1, Marzouk 1, Jaquadi, Khouldi, Yahiaoui
Francja: Leynaud, Darleux - Deroin 6, Baudouin 4, Dembele 4, Signate 4, Mendy 3, Dancette 2, Ayglon 1, Lacrabere 1, Pineau, Tervel

Z Sao Paolo dla Handball.pl Michał Pomorski (spr.lublin.pl)