Belka - przyjaciel recznej
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Alarm w ZPRP - brak skutecznego systemu szkolenia w handballu
08.10.2018 14:20 Źródło: inf. własna
komentarzy 10

Ostatnie słabe wyniki zespołów młodzieżowych i męskiej reprezentacji seniorskiej spowodowały trzęsienie ziemi w pionie sportowym ZPRP. Związek zwolnił dyrektora sportowego Jerzego Eliasza i gorączkowo szuka rozwiązania poprawy szkolenia handballowego narybku. Stawką przyszłość piłki ręcznej w Polsce.

 

W ZPRP debatują jak uzdrowić system szkolenia w polskim handballu (Fot. handball.pl / archiwum)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Związkowa centrala, która w tym oku obchodzi 100-lecie szczypiorniaka w Polsce, ma do ugaszenia poważny pożar. Patrząc na ostatnie wyniki (z małym wyjątkiem seniorek w Golden League), w polskim handballu mocno kuleje szkolenie.
 

ZPRP zdecydował się na szkoleniowy okrągły stół z trenerami. Pierwsze jego posiedzenie miało miejsce w Warszawie 7-go października. Ze trony ZPRP obecni byli Zygfryd Kuchta (wiceprezes ds. sportowych), Robert Majdziński (członek zarządu ZPRP), Damian Drobik (obecny dyrektor sportowy)i Henryk  Szczepański (wiceprezes ZPRP) oraz Daniel Lewandowski z  Działu Organizacji Szkolenia oraz  Sportu Dzieci i Młodzieży.
 

Do Warszawy zjechali szkoleniowcy z całej Polski. To Lidia Walczyk, Stanisław Hojda, Jan Orzech, Paweł Wita, Marek Żuk, Mariusz Dobrzeniecki oraz Jerzy Ciepliński.
 

Spotkanie co prawda otworzył gospodarz Henryk Szczepański, to całą naradę prowadził i moderował prof. Janusz Czerwiński, który już na starcie - jak w filmie Hitchcocka – stwierdził, że w polskiej piłce ręcznej praktycznie skuteczne szkolenie… nie istnieje. Zaczęło się więc od małego trzęsienia ziemi.


Tezę prof. Czerwińskiego potwierdzili praktycznie wszyscy uczestnicy spotkania, którzy przyjechali do Warszawy. Zdaniem ZPRP trzeba będzie powołać komisję, która będzie starać się naprawić handballowy system szkolenia.


- Trzeba to zrobić w gronie prawdziwych fachowców, którzy w Polsce są, ale nie w gronie "fachowców", którzy do tej pory odpowiadali za szkolenie – zaznacza w rozmowie z handball.pl Jerzy Ciepliński, który także uczestniczył w spotkaniu.


Zdaniem trenera z Trójmiasta spotkanie powinno zostać uporządkowane według tematów związanych ze szkoleniem.

 

Trzeba to zrobić w gronie prawdziwych fachowców, którzy w Polsce są, ale nie w gronie "fachowców", którzy do tej pory odpowiadali za szkolenie.
Jerzy Ciepliński, były trener kadry Polski
- Rozproszenie tematyczne nic nie daje. Każdy temat wymaga wiedzy merytorycznej. Zarówno jeśli chodzi o tendencje szkoleniowe, jak i organizację szkolenia. Trzeba posegregować tematykę związaną ze szkoleniem, nabory, kryteria selekcyjne, programy szkolenia, kształcenie trenerów. Trzeba podzielić to rozsądnie i poplanować - dodaje Jerzy Ciepliński.


Na spotkaniu niewiele ustalono, ale wiadomo już, że ZPRP chce spotkać się z kolejną grupą szkoleniowców, bo jak mówią przedstawiciele związku, potrzebna jest diagnoza, dlaczego system szkolenia nie działa.
 

Szybkość reakcji związkowej centrali jest mało efektowna, bo alarmujących sygnałów, że źle się dzieje w szkoleniu, było co nie miara. O to właściwie z każdej strony. Ale jak to mówią lepiej późno, niż wcale….

Koszulka box 2 300 nad newsletter
oceń + 4 (4 głosów)
 
podziel się artykułem
« zobacz liste opinii
Temat: 
Treść: 
Podpis: 
 
Redakcja Handball.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Akademia Gniezno
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Czy polscy piłkarze ręczni, którzy w grupie 1 rywalizują z Niemcami, Izraelem i Kosowem, awansują do EHF Euro 2020?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens