Handball.pl - bilboard
Belka - przyjaciel recznej
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Alarm w ZPRP - brak skutecznego systemu szkolenia w handballu
08.10.2018 14:20 Źródło: inf. własna
komentarzy 10

Ostatnie słabe wyniki zespołów młodzieżowych i męskiej reprezentacji seniorskiej spowodowały trzęsienie ziemi w pionie sportowym ZPRP. Związek zwolnił dyrektora sportowego Jerzego Eliasza i gorączkowo szuka rozwiązania poprawy szkolenia handballowego narybku. Stawką przyszłość piłki ręcznej w Polsce.

 

W ZPRP debatują jak uzdrowić system szkolenia w polskim handballu (Fot. handball.pl / archiwum)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Związkowa centrala, która w tym oku obchodzi 100-lecie szczypiorniaka w Polsce, ma do ugaszenia poważny pożar. Patrząc na ostatnie wyniki (z małym wyjątkiem seniorek w Golden League), w polskim handballu mocno kuleje szkolenie.
 

ZPRP zdecydował się na szkoleniowy okrągły stół z trenerami. Pierwsze jego posiedzenie miało miejsce w Warszawie 7-go października. Ze trony ZPRP obecni byli Zygfryd Kuchta (wiceprezes ds. sportowych), Robert Majdziński (członek zarządu ZPRP), Damian Drobik (obecny dyrektor sportowy)i Henryk  Szczepański (wiceprezes ZPRP) oraz Daniel Lewandowski z  Działu Organizacji Szkolenia oraz  Sportu Dzieci i Młodzieży.
 

Do Warszawy zjechali szkoleniowcy z całej Polski. To Lidia Walczyk, Stanisław Hojda, Jan Orzech, Paweł Wita, Marek Żuk, Mariusz Dobrzeniecki oraz Jerzy Ciepliński.
 

Spotkanie co prawda otworzył gospodarz Henryk Szczepański, to całą naradę prowadził i moderował prof. Janusz Czerwiński, który już na starcie - jak w filmie Hitchcocka – stwierdził, że w polskiej piłce ręcznej praktycznie skuteczne szkolenie… nie istnieje. Zaczęło się więc od małego trzęsienia ziemi.


Tezę prof. Czerwińskiego potwierdzili praktycznie wszyscy uczestnicy spotkania, którzy przyjechali do Warszawy. Zdaniem ZPRP trzeba będzie powołać komisję, która będzie starać się naprawić handballowy system szkolenia.


- Trzeba to zrobić w gronie prawdziwych fachowców, którzy w Polsce są, ale nie w gronie "fachowców", którzy do tej pory odpowiadali za szkolenie – zaznacza w rozmowie z handball.pl Jerzy Ciepliński, który także uczestniczył w spotkaniu.


Zdaniem trenera z Trójmiasta spotkanie powinno zostać uporządkowane według tematów związanych ze szkoleniem.

 

Trzeba to zrobić w gronie prawdziwych fachowców, którzy w Polsce są, ale nie w gronie "fachowców", którzy do tej pory odpowiadali za szkolenie.
Jerzy Ciepliński, były trener kadry Polski
- Rozproszenie tematyczne nic nie daje. Każdy temat wymaga wiedzy merytorycznej. Zarówno jeśli chodzi o tendencje szkoleniowe, jak i organizację szkolenia. Trzeba posegregować tematykę związaną ze szkoleniem, nabory, kryteria selekcyjne, programy szkolenia, kształcenie trenerów. Trzeba podzielić to rozsądnie i poplanować - dodaje Jerzy Ciepliński.


Na spotkaniu niewiele ustalono, ale wiadomo już, że ZPRP chce spotkać się z kolejną grupą szkoleniowców, bo jak mówią przedstawiciele związku, potrzebna jest diagnoza, dlaczego system szkolenia nie działa.
 

Szybkość reakcji związkowej centrali jest mało efektowna, bo alarmujących sygnałów, że źle się dzieje w szkoleniu, było co nie miara. O to właściwie z każdej strony. Ale jak to mówią lepiej późno, niż wcale….

  Handballowe_koszulki_640_2
oceń + 4 (4 głosów)
 
podziel się artykułem
10
nie istniejące szkolenie
Lech Andrzejewski | *.pl | 09.10.2018 17:24
Najpierw trzeba ruszyć beton w związkach regionalnych który , blokuje kreatywne podejście do tematu szkolenia młodzieży. Kumoterstwo i nie jasny podział środków na szkolenia młodzieży jest na porządku dziennym, Popularyzacja tej dyscypliny sportu jest iluzoryczna. W szkołach często uznaje się piłkę ręczną jako sport niszowy. Trzeba zacząć od popularyzacji w szkołach masowych poprzez uczestnictwa w szkoleniach dla nauczycieli w-f , a potem zająć się klubami, zresztą to temat rzeka. Dobrze ,że coś drgnęło i wreszcie problem ujrzał światło dzienne.
Alarm
KISS | *.pl | 09.10.2018 17:25
Jaki alarm? Kto się tym przejmuje? Profesor JANUSZ (dałeś do wiwatu z Jerzym) Czerwiński? Mgr Zygfryd Kuchta? A może inni? A gdzie jest główny winowajca prezes obojga stowarzyszeń niejaki Andrzej z Nidzicy, który od 12 lat!!!! demoluje polską ręczną. Wcześniej to robił jako szef PKS (pewnie nie wiecie co to takiego, ot minister sportu). Gdzie on do diabła jest? Ratuje tyłek w PKOl? Gadać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej. Ze słów niewiele wynika. A działania? Jakie są, każdy widzi.Tylko Leszek K. trzyma fason. Ale on przeszedł trenerską drogę w Niemczech a tam się nie da działać na gębę i dobre chęci. Wyniki, misiu, wyniki. Dlaczego o szkoleniu nie gada guru Andrzeja z Nidzicy niejaki Dujszebajew? No bo nie ma pojęcia!!! On potrafi, jak ma skład za miliony euro. Ostatnio płacze, że brakuje mu 4,5 mln. Może ZPRP mu dorzuci. Jakoś też nie słychać "Zygi", który tylko kiwa głową, że tak, źle się dzieje, lecz powstanie program i będzie cacy. Bujdy! ZPRP do wora. I won. To słowo przynajmniej Dujszebajew rozumie.
naiwniacy z handball.pl
Hela | *.pl | 09.10.2018 23:18
co z tego ze piszecie i to nagłaśniacie. Reszta mediów ma to głęboko w *** i nie ma szumu żadnego. ZPRP gra na czas, bo przecież nikt nikogo nie zwolni, a nie nie odsunie. Biedny Ciepły ma jeszcze nadzieję na fuchę na stare lata, ale nic z tego Jurek. Oni nie wypuszczą tej fuchy z rąk...
alarm w zprp
jola | *.pl | 10.10.2018 08:11
Teraz biją na alarm? Co ciekawe,na alarm biją ci co do tego stanu dopuścili.Teraz pozorują działania.,żeby jeszcze trochę pogrzać się na związkowych stołkach i parę groszy przytulić i jeszcze zaliczyć parę atrakcyjnych wycieczek za państwowe pieniądze.A po nich spalona ziemia.Tak na marginesie to co robili do tej pory:dyrektor sportowy,wiceprezes do spraw sportowych,doradca do spraw szkolenia,koordynator d/s szkolenia (nota bene wybitny wioślarz!),reszta działu szkolenia czy wreszcie rada trenerów.Wśród wielu komisji nie dopatrzyłem się komisji młodzieżowej (kiedyś taka istniała).Jak mówił znany satyryk-"szkoda gadać".
Do joola
bert | *.pl | 10.10.2018 09:19
Niestety masz rację to działania pozorowane. Nikt przecież nie zrezygnuje ze stołków mimo że cała ta ferajna zawalila na całej linii.
Szkolenie...
Jurek | *.pl | 10.10.2018 09:26
Guru i nestor polskiej piłki recznej "Czerwa" mówi wprost, że szkolenie w polskim handballu nie istnieje. Po takim tekście albo pion szkolenia zprp wytycza mu proces o znieslawienie, albo w całości podaje się do dymisji. To jest opcja zerojedynkowa. Chyba że przyspawami do siedzeń działacze mają to w dooooopie w myśl zasady: "Psy szczekają, karawana idzie dalej"... albo "Ciągniemy ile się da, a po nas chocby potop". Właściwe podkreślić
Facet z Wioslarstwa
Zprprprprp | *.pl | 10.10.2018 10:30
Jeśli to prawda a prawda, ze facet z wioslarstwo koordynuje szkolenie w ręcznej to jest to kabaret.lubie Broniewskiego i doceniam jego olimpijskie sukcesy, ale na Boga dlaczego facet nie szkoli wioslarzy?!?!?!?! Tak właśnie działa zprp. KABARET. Dlatego szkolenie jest jakie jest. W zprp szczególnie w dziale szkolenia powinni działać najlepsi z najlepszych. Trzeba najpierw tu naprawić zasady powoływania kadry szkoleniowej, która będzie odpowiedzialna za całościowy program szkolenia. AMEN!
Tylko dyr sportowy
Grzes | *.pl | 10.10.2018 14:45
Glowaczaplaci tylko Jurek Eliasz. Reszta udaje że się tym nie zajmowała. Zprp musi natychmiast się tym zająć, bo w przeciwnym razie utraci sponsora/sponsorów, bo nikt nie będzie sposnrowal sportu bez sukcesow na arenie międzynarodowej
strona zprp
grzesiek | *.pl | 10.10.2018 14:55
a na tej stronie ani pół słowa o takim spotkaniu.... czyżby pisane było tylko o sukcesach...
Henryk Szczepanski
Marcin | *.pl | 11.10.2018 11:52
Jedyna osoba która podejmuje decyzje w ZPRP to Henryk Szczepański który ma pozwolenie Andrzeja na wszystko. Nie liczył się Eliasz, Kuchta czy trenerzy. Co powie Henryk jest święte. Może być stołów i posiedzeń 100,to tylko pozory, a słuch niesie ze nowy dyrektor sportowy zupełnie nie wie co robic
Koszulka box 3 300 nad newsletter
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens