Belka - przyjaciel recznej
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Ciepliński odpowiada Kraśnickiemu - "za późno na strategię"
22.02.2018 13:04 Źródło: inf. własna/PSTIIPR
komentarzy 19

Jerzy Ciepliński, były trener kadry Polski, a obecnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów i i Instruktorów Piłki Ręcznej krytycznie odnosi się do wywiadu, którego magazynowi Handball Polska udzielił prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

 

Jerzy Ciepliński odpowiedział na wywiad prezesa ZPRP dla magazynu Handball Polska (Fot. archiwum)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Polskie Stowarzyszenie Trenerów i i Instruktorów Piłki Ręcznej skupia osoby ze środowiska polskiej piłki ręcznej, które stoją w opozycji od obecnych władz ZPRP. Po niepowodzeniach kadry Polski piłkarzy recznych w preeliminacjach do MŚ 2019 Jerzy Ciepliński wystosował list otwarty do ZPRP.


Po wywiadzie dla Handball Polska prezesa handballowej centrali Andrzej Kraśnickiego, polemiczny tekst napisał były trener kadry Polski Jerzy Ciepliński. Publikujemy go poniżej w oryginale w całości:


W odpowiedzi Prezesowi Kraśnickiemu!


Prezes zachęca do "chłodnej analizy problemu”. Chyba mało kto jak ja właśnie chłodno analizowałem palące problemy. Ostatni List Otwarty jest tego najlepszym dowodem. Żadnego ataku dla ataku – co nie podoba się prezesowi – lecz fakty, fakty i tylko fakty. Do znudzenia i do bólu.


Ciągle jednak to mało, więc raz jeszcze. Także do władz polskiego sportu, mediów. Prezes powiada, że "ażdej opinii trzeba wysłuchać….i wyciągnąć wnioski”. Ciekaw jestem tych wniosków zwłaszcza, bo ich… nie widać.


Wszak stwierdzenie "finalizujemy długoterminową strategię rozwoju piłki ręcznej" każe przypuszczać, że z żadnej dotychczasowej konstruktywnej krytyki – a trwa ona od lat – nie wyciągnięto żadnych wniosków. Na marginesie, jeśli szef związku dopiero u schyłku "panowania”, po bodaj ośmiu latach rządzenia, przymierza się do długoterminowej strategii (finalizowanie to ozdobnik, wiemy ile ono trwa) – toć to prawdziwa trwoga.


Przecież zaraz nastanie nowy prezes. Zapewne z nową perspektywą strategii. Jakiej? Żadnej, jak do tej pory. Bo liczy się tylko pierwsza reprezentacja. W dodatku wyłącznie męska, mimo że kobieca w ostatnich sezonach odnosi dużo większe sukcesy. Dowód? "W tym szumie nie zapominamy , że piłka ręczna to także sport kobiet" - powiada prezes. Cieszę się, że sobie przypomniał. Ja pewnie o tym w ogóle nie pomyślałem.


Aha. Ważne jest również to, że ME 2016 były organizacyjnie najlepsze w historii. Związek jest świetnym organizatorem imprez. Pamiętam, że także towarzyskich. Szkoda, że nie potrafi zorganizować szkolenia, przede wszystkim zawodników do 19 roku życia. I to mimo dodatkowej SMS, setek OSPR, kursów itd. itp.

 

Wyniki reprezentacji juniorskich mówią wszystko. Kiedy w męskiej reprezentacji debiutował nastolatek. Proszę spojrzeć na Słowenię, która imprez za wiele nie organizuje, za to w juniorach jest potęgą i co chwila młodzi Słoweńcy wędrują do najlepszych klubów.


Jak bardzo oszaleliśmy na punkcie organizowania wielkich imprez, niech świadczy opinia "najlepszego trenera świata” (cudzysłów nieodzowny) - Dujszebajewa, pupila prezesa, że najważniejsze są MŚ 2023, zostaną rozegrane w Polsce i Szwecji – nie zaś igrzyska 2020 w Tokio. Ktoś chyba rozum postradał. No, chyba że znowu organizacyjnie wypadniemy na szóstkę, a sportowo…E tam. Byle nie gorzej niż w fantastycznych ME 2016 (7. miejsce).


"Do Rady Trenerów ZPRP zaprosiliśmy Bogdana Wentę. Nie miał jednak czasu…”. Miłe. A tak na marginesie, rada trenerów podlega zarządowi związku. Szefem rady jest wiceprezes ds. sportowych. Nic dziwnego, że zewsząd pada pytanie, oczywiście niemerytoryczne - tak panie prezesie?


Co Rada zrobiła, co doradziła, co w ogóle robi? Ale wystarczy przekonująco powiedzieć w wywiadzie, że „otaczamy się ludźmi z dorobkiem, sukcesami i wiedzą”. I już. Gęby krytyków zamknięte. Tylko że to lipa.


Wiedza to nie zawsze tytuł doktora czy medal MŚ sprzed 35 lat. Trzeba ją odświeżać, niekoniecznie przez kursy związkowe albo licencje trenerskie. Proszę sobie przypomnieć, jak lata temu pewien trener francuski pobierał nauki w Polsce, od polskich trenerów (tych nieudaczników) a po pewnym czasie z Francuzkami wygrywał MŚ.
Prezes deklaruje: ”Mamy też ogromną wolę działania i intensywnej pracy”. A wcześniej: „diagnozujemy słabe i mocne strony. Wypracujemy rekomendacje i plan.”


Myślę, że moja diagnoza, długoletniego trenera, wychowawcy młodzieży, nauczyciela akademickiego – wielokrotnie przedstawiana, ostatnio we wspomnianym liście otwartym – mogłaby zostać wzięta pod uwagę. Tam jest jeszcze wiele innych kwiatków.


„Dużo energii poświęcamy też piłce ręcznej plażowej.” Chyba za dużo? Tak sądzę.


„Trwa analiza systemu szkolenia na wszystkich szczeblach”. Trochę późno. Po tych beznadziejnych wynikach młodzieżowych reprezentacji trzeba to było robić zaraz po przyjściu do ZPRP. Ale wówczas tylko kielecki klub się liczył. A po nim choćby potop…


Jerzy Ciepliński PSTiIPR

Koszulka box 2 300 nad newsletter
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
19
Zenek
Z | *.pl | 22.02.2018 16:10
Proszę startować na prezesa i pokazać co Pan potrafi
Zawodniczka
Handball | *.pl | 22.02.2018 16:11
Mocny w listach otwartych
Ciepliński
Kisior | *.pl | 22.02.2018 16:21
Dobra analiza sytuacji naszej dyscypliny. Nie pierwsza, ale oby ostatnia. Ile można. Jak zawsze szydercy odzywają się pierwsi. O nich może Pan szybko zapomnieć. Czy odezwie się prezes? Oto pytanie za 100 punktów.
jerry | *.pl | 22.02.2018 16:58
Panie Jerzy!Pana walka o poprawę sytuacji w polskiej piłce ręcznej przypomina mi słowa jednego z trenerów piłki nożnej,który powiedział "nie będę się kopał z koniem".Nic Pan nie wskóra.Tam na górze mocno okopali się ludzie,którzy wierzą w swoją nieomylność i uzurpują sobie prawo do decydowania o wszystkim co związane jest z naszą dyscypliną.Po wynikach reprezentacji narodowej wyrażnie widać efekty ich myśli -zwłaszcza szkoleniowej.Teraz ci sami ludzie opracowują strategię rozwoju!Czyżby do tej pory realizowali strategię systematycznego obniżania poziomu sportowego?
brawo-tylko
instruktor | *.pl | 22.02.2018 20:04
Brawo Panie Trenerze! Tylko związkowi nie po drodze z fachowcami bo by trzeba było DUŻO pracować a nie imprezować i urządzać biuro podróży!Co do szkoleń na trenerów-tak trzeba się szkolić-a jak wyszkoleni są Polscy trenerzy widać jakie mają wzięcie w klubach zagranicznych! Widać jakie wyniki robimy w grupach młodzieżowych ale trenerzy mają papiery od guru Eliasza!Ci nieudaczniacy-zanim się guru wtrącił do szkolenia wychowali medalistów olimpijskich,medalistów mistrzostw świata oraz zawodniczki i zawodników za którymi chodzili z najlepszych klubów Europy! Takie Wybrzeże 2 x w finale LM! bez zawodników zagranicznych!Ale jak to w Polsce jak coś dobrze funkcjonuje trzeba zmienić,bez sprawdzenia czy na dobre! Ważne by zmienić!Tak jak napisał trener- gdzie rozliczenie za wyniki,szkolenie?Taki pan który komentuje mecze w TV,jest w dziale wyszkolenia i latami chwali jak to fajnie funkcjonuje we Francji,Hiszpanii -mało tego przypisuje sobie ze przyczynił się do tych wyników,tylko dlaczego nie przeniósł tego na podwórko w Polsce?! Szef wyszkolenia ma ponad 70 lat,a zarzuca się że trenerzy są starzy,nie rozwijają się! Reasumując kto chce być wyszkolony jest tyle form pozyskania wiedzy ze nie musi mnie szkolić czy to Eliasz,Kuchta,Nowiński czy osoby przez nich zaproszone za dużą kasę i do tego mało znaczący w świecie piłki ręcznej!Diagnoza- zaorać jak to zrobili na Białorusi- znaleźć osobę która będzie autorytetem w środowisku jak Szewcow ,i wdrażać plan szkolenia utworzonego na bazie planów krajów gdzie to funkcjonuje! Warunki na dzisiaj do uprawiania tej dyscypliny są jak nigdy dotąd !nie tak jak postrzega to szef wyszkolenia pan Kuchta!
polemika z Panem Prezesem
z ręczna od 1961 roku | *.pl | 23.02.2018 13:27
Mam przed sobą wywiad z Prezesem Kraśnickim zamieszczony w ostatni numerze Handball. To co Pan wygaduje o głównych problemach to zakrawa na ironię. Mówi Pan o słabej infrastrukturze niezbędnej do uprawiania piłki ręcznej , po czym wyraża Pan nadzieje że nowy program ( czytaj zasługa tego zarządu) OSPR obejmuje 300 nowych szkół. Przecież te 300 ośrodków to jest wartość dodana. To są warunki czy ich nie ma. Mówi Pan że zwiększa się liczba szkół SMS -brawo. Ale z ilością klubów to kolejna przesada. Są zasłużone dla piłki ręcznej w Polsce województwa gdzie nie przeprowadza się rozgrywek w juniorach bo zgłosił się tylko JEDEN klub. Absolutna prawdą są kłopoty finansowe klubów i to one są w dużym stopniu przyczyną nie wystawiania drużyn do rozgrywek. Ale to przecież związek ustala różnego rodzaju obciążenia finansowe klubów typu wpisowe, składki, opłaty transferowe , ryczałty sędziowskie itd. To klub organizujący turniej MP Juniorów ma obowiązek opłacić ze swoich pieniędzy zakwaterowanie i wyżywienie pięciu sędziów. Ma Pan racje że tylko ciężką praca można zmienić niekorzystną sytuację ,ale praca ta może odbywać się tylko w sprzyjających warunkach , a stworzenie takich warunków należy do związku którym od wielu lat Pan kieruje. Czy są to w stanie zrobić ludzie obecnie kształtujący politykę związku - bardzo wątpię.
Prezes | *.pl | 23.02.2018 15:15
Obiema rękami podpisuje się pod tymi trzema wypowiedziami. Brawo! Sama prawda o "działaniu" Związku.
Prezes | *.pl | 23.02.2018 15:15
Obiema rękami podpisuje się pod tymi trzema wypowiedziami. Brawo! Sama prawda o "działaniu" Związku.
.
Prezes | *.pl | 23.02.2018 15:15
Obiema rękami podpisuje się pod tymi trzema wypowiedziami. Brawo! Sama prawda o "działaniu" Związku.
.
Prezes | *.pl | 23.02.2018 15:17
Obiema rękami podpisuje się pod tymi trzema wypowiedziami. Brawo! Sama prawda o "działaniu" Związku.
Kibic
Kibic | *.pl | 23.02.2018 16:00
Polskie piekiełko. Walić. Kłócić się. Jak to dobrze, że zawodnicy przegrali. Pan Ciepliński - dyżurny ekspert - ma o czym mówić.
Prezes Ciepliński
Fan ręcznej | *.pl | 23.02.2018 16:04
Proszę w końcu kandydować. Działać. Zdobywać fundusze. Transmisje telewizyjne. Do przodu. Proszę pokazać co Pan potrafi, a nie tylko listy otwarte do Handball.pl i krytyka wszystkich i wszystkiego. Powodzenia.
Gonić króliczka
xyz | *.pl | 23.02.2018 16:08
Ciepliński się dziwi, że się aktualizuje strategię dostosowaną do nowych okoliczności. Jak się robi - żle, bo za późno. Jak się nie robi - żle, że się nie robi. Ot chodzi o to by walić ...Nudne to skakanie do gardeł na łamach wortalu
Poczytajcie Ludziska
Kurkuma3925 | *.pl | 23.02.2018 20:47
Panie Prezesie! Czy Pan wie, że w ZPRP koordynatorem do spraw szkolenia jest p. Kajetan Broniewski(tak, tak to ten znany wioślarz) proponuję jeszcze zatrudnić jeszcze p. Gołotę, p. Saletę, a może p. Pudziana??? Czy Pan słyszał o ustawie zakazującej pracę w Zarządzie ludziom z nieciekawą przeszłością (typu SB, UB)??? Jeżeli tak to co robi w Zarządzie ZPRP człowiek z Lublina, który ma bardzo bogatą przeszłość? Tylko te wyżej wymienione historie dają odpowiedź na Pana wizję naprawy tego kryzysu w jakim znalazła się nasza dyscyplina. Według klasyka-"Puść Polaków na saharę to po roku piachu zabraknie". Moja propozycja jest taka-Cały ZPRP tj. Ok. 50 osób wydelegować do Francji lub Hiszpanii to po jakimś czasie zamiast grać w piłkę ręczną zmuszeni byli by grać w wooterpool! Pozdrawiam
Fan recznej
kisiorek | *.pl | 26.02.2018 22:44
Pan chyba nie wie ile jest 4 dodać 4. Przecież żeby kandydować na prezesa trzeba być w sitwie, zblatowanym. Trzeba to Panu tłumaczyć. "Zdobywać fundusze, transmisje telewizyjne" - piszesz pan. Przecież za transmisje płacą kluby (liga), a za LM to chyba nikt nie płaci. Chyba że kablarzom. Fundusze? Dostaje się z ministerstwa albo "wygospodarowuje" podczas ME. Czyś pan spadł z księżyca? PGNiG? To przecież coś za coś. I nie wiadomo, czy nie można było przygarnąć lepszego sponsora. Dlaczego chce pan trenerowi Cieplińskiemu zrobić taką krzywdę, żeby został prezesem? On chyba by nie chciał nim zostać i za 100 tys. miesięcznie. Trochę rozumu. Nie proszę o więcej. I bez tych głupot, że krytyka wszystkich i wszystkiego. To bujda. Krytyka działań bezsensownych, marnotrawstwa, sitwy, rozrzutności i głupoty w obrębie szkolenia.
Brawo!
jasiu | *.pl | 03.03.2018 13:46
Prezes Kraśnicki mało wie na temat funkcjoniwania ZPRwP. Tam rzadzi ten z Gdańska i jego faworyt co byl za doping zawieszony!! nikt tam nie ma nic do powiedzenia, jedyne decyzje wydaje Pan z Gdańska, od ustalenia obsad sędziów na mecze po szkolenie. Teraz najważniejszy temat to 100 lecie ZPRwP. Ciekawe tylko kto tak chroni ten zwiazek że nie było kontroli PIP, ZUS czy CBA!
prawda
bogdan | *.pl | 03.03.2018 20:38
prawda jest taka że 1 wice prezes rządzi jak chce, zostały mu 2 lata, więc mało interesuje go dobro piłki ręcznej. Związek nie ma marketingu, zero sponsorów, zero perspektyw i obecności w mediach. tylko kupa ludzi przy korycie. w bizancjum na puławskiej co drugi ma stanowisko dyrektora a co za tym idzie pensje, a kariere robi synowa pewnego prezesa piłki nożnej.
licencje trenerskie w gestii związku czyli "dyzmy" polskiej piłki ręcznej J Eliasza...
Kotwicki krzysztof | *.pl | 14.03.2018 14:15
Kolejny kwiatek do ogródka grabarza polskiej piłki ręcznej Jerzego Eliasza, wyrok sądu w sprawie przyznawania licencji trenerskich. Sąd stwierdził błędy proceduralne w regulaminie przyznawania licencji trenerskich czyli wszystkie licencje wydane na podstawie regulaminu wymyślonego jednoosobowo przez "dyzmę" Eliasza, są prawdopodobnie nieważne. Czas pokaże jakiego gnoju narobił w związku "dyzma".
licencje trenerskie w gestii związku czyli "dyzmy" polskiej piłki ręcznej J Eliasza...
Kotwicki krzysztof | *.pl | 14.03.2018 14:16
Kolejny kwiatek do ogródka grabarza polskiej piłki ręcznej Jerzego Eliasza, wyrok sądu w sprawie przyznawania licencji trenerskich. Sąd stwierdził błędy proceduralne w regulaminie przyznawania licencji trenerskich czyli wszystkie licencje wydane na podstawie regulaminu wymyślonego jednoosobowo przez "dyzmę" Eliasza, są prawdopodobnie nieważne. Czas pokaże jakiego gnoju narobił w związku "dyzma".
Akademia Gniezno
Koszulka box 3 300 nad newsletter
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens