Handball.pl - bilboard
Belka - przyjaciel recznej
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Kotwicki: ZPRP nie ma prawa ograniczania trenerom wykonywania zawodu uzyskanego na uczelniach
05.12.2018 14:17 Źródło: inf. własna
komentarzy 5

Krzysztof Kotwicki, który wygrał prawomocnie sprawę z ZPRP o możliwość pracy w zawodzie trenerskim bez szkoleń licencyjnych organizowanych przez handballową centralę, zabrał głos w tej sprawie. W przesłanym do handball.pl oświadczeniu wymienia argumenty, dlaczego Sąd Apelacyjny przyznał mu rację. Finał tej prawniczej batalii o licencje trenerskie zapewne będzie miał miejsce przed Sądem Najwyższym, do którego z wnioskiem o kasację wyroku zwróci się ZPRP.


Krzysztof Kotwicki wygrał batalię z ZPRP o licencje trenerskie, ale ZPRP będzie wnioskował do Sądu Najwyższego o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego (Fot. MMTS Kwidzyn / archiwum)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

 

Chciałbym się ustosunkować do stanowiska ZPRP w sprawie wyroku sądowego.


Po pierwsze:


System wydawania licencji trenerskich wprowadzony przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) nie jest spójny z systemem licencyjnym Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej w ramach tzw. RINCK Convention, ponieważ jednoosobowy twórca polskiego regulaminu dokonał oszustwa i nie umieścił w nim "ścieżki akademickiej", która jest integralną częścią systemu Europejskiego. Mówi ona o tym że absolwenci Wyższej Uczelni Sportowej po dwuletnim stażu w zawodzie uzyskują licencję "A".

Po drugie:
 

ZPRP wg. ustawy o sporcie - art. 13 ust. 1 punkt 2 -  która stanowi, że to polskie związki sportowe (w tym przypadku ZPRP) mają wyłączne prawo do ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związek, ale nie ma prawa ograniczania wykonywania zawodu trenerom uzyskanego w wyniku wieloletniego kształcenia się na wyższych uczelniach.


Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wyroku zwrócił uwagę że w tej ustawie brak artykułu mówiącego o tym że związek jest władny określać na jakim poziomie rozgrywek może pracować trener z określoną licencją.

Po trzecie:


Zarząd Związku – zgodnie ze statutem ZPRP – ma kompetencje do tworzenia zasad współzawodnictwa sportowego w piłce ręcznej oraz sprawuje nadzór nad ich przestrzeganiem. Ma również prawo do ustanawiania sytemu licencji trenerskich i ich wydawania, dopiero od czerwca 2018 roku, gdyż dopiero na walnym zgromadzeniu związku zostały wprowadzone zmiany do statutu, który te kompetencje ustalił.
 

Przypomnę tylko że prawnik związkowy Pan Marian Rudnik, został zapytany na pierwszym spotkaniu przez uczestników kursu licencyjnego o to, z kim był konsultowany regulamin licencyjny? Odpowiedział, że nie jest przygotowany na udzielenie odpowiedzi na to pytanie i ustosunkuje się do niego na następnym spotkaniu. Niestety nie pojawił się już na żadnym spotkaniu i nikt ze ZPRP nie udzielił odpowiedzi na to pytanie.
Krzysztof Kotwicki, trener piłki ręcznej
,Uzasadnienie wyroku z marca 2018 stanowiło że to walne zgromadzenie związku może zatwierdzać regulamin licencyjny a nie zarząd.
 

Uchwalając te zmiany ZPRP przyznał się do tego że regulamin licencyjny zatwierdzony przez zarząd a nie walne zgromadzenie, jest niezgodny z prawem czyli statutem ZPRP.
 

Związek może wprowadzać licencjonowanie trenerów, ale nie ma prawa ograniczać im prawa do wykonywania zawodu po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji.

Po czwarte:
 

Wyrok Sądu Apelacyjnego w mojej sprawie jest prawomocny i ZPRP może wystąpić do Sądu Najwyższego tylko o kasację tego wyroku.

Po piąte:
 

Dlaczego dopiero teraz ZPRP rozpoczął konsultacje z Ministerstwem Sportu i Turystyki i prowadzone są dalsze analizy prawne w tym zakresie?


Takie analizy powinny być prowadzone przed wprowadzeniem regulaminu, a nie tworzenie go jednoosobowo bez żadnych konsultacji.
 

Przypomnę tylko że prawnik związkowy Pan Marian Rudnik, został zapytany na pierwszym spotkaniu przez uczestników kursu licencyjnego o to, z kim był konsultowany regulamin licencyjny? Odpowiedział, że nie jest przygotowany na udzielenie odpowiedzi na to pytanie i ustosunkuje się do niego na następnym spotkaniu. Niestety nie pojawił się już na żadnym spotkaniu i nikt ze ZPRP nie udzielił odpowiedzi na to pytanie.


Odpowiedzią są chyba obecne konsultacje prowadzone po pięciu latach od wprowadzenia tego niezgodnego z prawem, statutem, RINCK Convention i zdrowym rozsądkiem regulaminu.


Przypomnę również że twórca tego "bałaganu", żeby nie użyć mocniejszego słowa, został już zwolniony z ZPRP...

Kotwicki Krzysztof 

Handballowe_zeszyty_3
oceń + 2 (2 głosów)
 
podziel się artykułem
5
Dajcie mu w końcu
Z | *.pl | 08.12.2018 13:58
Dajcie mu licencje. Jest najmądrzejszy. Nic nie musi. Wszystko wie. Na wszystkim się zna. Niech się wykaże. W końcu.
"Wolna amerykanka"
t | *.pl | 08.12.2018 16:27
Czyli po studiach już nie trzeba się dokształcać, uczestniczyć w kursach, szkoleniach? Nauczyciel, lekarz, prawnik nie muszą się podporządkowywać żadnym wewnętrznym zasadom? Są od razu świetni?
Kotwicki
jerry | *.pl | 09.12.2018 16:48
Te dwa komentarze sprowokowały mnie do konstatacji,że powiedzieć o kimś debil to niekoniecznie obelga,to często diagnoza.
Polskie piekiełko
Papa Smerf | *.pl | 10.12.2018 13:49
Jezu … co za człowiek....
jerry | *.pl | 12.12.2018 16:01
Pewnie kobica reprezentacja bedzie wolna, to moze síe wykazac
akademia_300_369
Koszulka box 4 300 nad newsletter
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Czy tegoroczny sezon PGNiG Superligi K i M z powodu koronawirusa odbędzie się zgodnie z planem?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens