Handball.pl - bilboard
Belka - przyjaciel recznej
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Święto 100-lecia polskiej piłki ręcznej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (wideo)
26.10.2018 21:21 Źródło: inf. własna/ZPRP
komentarzy 1

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Honorowymi gośćmi jubileuszowej Gali byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
 

Gala na 100-lecie piłki ręcznej odbyła się w Warszawie (Fot. handball.pl)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

W uroczystości udział wzięło wiele znakomitych osobistości ze świata piłki ręcznej, sportu, biznesu i polityki. Nie mogło zabraknąć wybitnych, byłych i obecnych, reprezentantów Polski, trenerów oraz sędziów.

Rolę gospodarza imprezy pełnił prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki, który powitał zebranych gości w towarzystwie dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemara Dąbrowskiego.

W swym wystąpieniu Andrzej Kraśnicki nawiązał do bogatej i pełnej sukcesów historii występów polskich szczypiornistek i szczypiornistów na międzynarodowych arenach, mówił też o wyzwaniach czekających Rodzinę piłki ręcznej w niedalekiej przyszłości.

- Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w budowę polskiej piłki ręcznej – podkreślił prezes ZPRP.

 

Prezydent  RP Andrzej Duda podkreślił, że miał ogromną przyjemność i zaszczyt objąć patronatem obchody stulecia dyscypliny związanej nierozerwalnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Rok 2018 to rok 100-lecia polskiej niezależności, a zarazem rok stulecia ludzi polskiej piłki ręcznej. To wielkie wydarzenie, składam na Państwa ręce podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów.

 

[wideo] Prezydent na Jubileuszowej Gali 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich

 

 

Prezydent odebrał z rąk prezesa  Kraśnickiego pamiątkową statuetkę – specjalne wyróżnienie za swoją działalność na rzecz dyscypliny.

Jako następny głos zabrał Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, który serdecznie podziękował za zaproszenie i podkreślił znaczącą rolę piłki ręcznej w świecie polskiego sportu oraz sukcesy szczypiornistek i szczypiornistów na arenie międzynarodowej.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej,  podkreślił, że firma jest i będzie wspierać dyscyplinę na dobre i na złe.
 

Piłka ręczna ma wyjątkowy etos, zwracam się teraz do reprezentantek i reprezentantów kraju, proszę na nas liczyć!
Piotr Woźniak, prezes PGNiG
- Piłka ręczna ma wyjątkowy etos, zwracam się teraz do reprezentantek i reprezentantów kraju, proszę na nas liczyć! – podkreślił Piotr Woźniak.

Witold Bańka i Piotr Woźniak również odebrali specjalne statuetki „Za zasługi dla polskiej piłki ręcznej” dla MSiT i PGNiG, obaj otrzymali też wyróżnienia indywidualne.

Statuetką „Za zasługi dla polskiej piłki ręcznej” uhonorowana została również Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF),którą podczas gali reprezentował członek Komitetu Wykonawczego Frantisek Taborsky. Analogiczne wyróżnienie dla Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) odebrał prezes honorowy tej organizacji Jean Brihault.

Odznaki „Diamentowe z wieńcem, za zasługi dla piłki ręcznej”, najwyższe odznaczenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, odebrali trenerzy Kim Rasmussen i Michael Biegler, którzy w ostatnich latach poprowadzili żeńską i męską reprezentację Polski do znakomitych wyników na arenie międzynarodowej oraz szereg znakomitych osobistości – zawodników, trenerów, sędziów, działaczy – Bożena Karkut, Janusz Brzozowski, Bogdan Wenta, Marian Olszówka, Piotra Depta, Mieczysław Grzybowski, Engelbert Szolc, Andrzej Lech, Józefa Cieślak, Zdzisław Jeziorny, Andrzej Walasek, którzy od lat tworzą historię szczypiorniaka.

Po oficjalnej części Gali przyszedł czas na część artystyczną, która była historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki. Widowiskiem ukazującym piękno sportu, a w szczególności piłki ręcznej poprzez sztukę muzyki. Przywołana została trwająca już stulecie swoista sportowa sztafeta pokoleń.

Wykorzystane zostały melodie i szlagiery z lat 1918 – 2018. Na zakończenie na scenie pojawiły się kobieca i męska reprezentacja Polski, które towarzyszyły zespołowi dziecięcemu w odśpiewaniu utworu "Come play with us”, a więc hymnu EHF EURO Polska 2016 – turnieju finałowego mistrzostw Europy uznanego za najlepiej zorganizowany w historii dyscypliny.

Goście uroczystości otrzymali wyjątkowe prezenty – pamiątkowy medal, książkę "100 lat polskiej piłki ręcznej” autorstwa Władysława Zieleśkiewicza oraz album "Sto wydarzeń na 100-lecie polskiej piłki ręcznej” autorstwa Jana Korczak-Mleczki.

  Handballowe_koszulki_640_2
TAGI: zprp  
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
1
Sto lat, sto lat i co dalej?
Kotwicki Krzysztof | *.pl | 30.10.2018 19:51
Jaki piękny jubileusz, coś na kształt "Tytanica". To upadku apogeum? "czarnej owcy" polemika.
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens