Handballowe zeszyty - apsek
Handballowy Zawrót Głowy
A A A
Wenta został "zomowcem" - ostra kampania samorządowa
25.09.2018 10:55 Źródło: inf. własna /IPN/Radio Kielce/Gazeta Wyborcza
komentarzy 8

Były trener reprezentacji Polski Bogdan Wenta kandyduje na prezydenta Kielc. Im bliżej wyborów, tym kampania coraz ostrzejsza. Europosłowi PO wyciągnięto historię gry w Wybrzeżu Gdańsk i co się z nią wiązało. Popularny "Wentyl" został nazwany milicjantem i zomowcem...

 

Bogdan Wenta podczas prac w Parlamencie Europejskim (Fot. Wenta Bogdan)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 
Bogdan Wenta po rezygnacji z funkcji trenera reprezentacji Polski z powodzeniem wszedł w politykę. W maju 2014 roku dostał się z listy Platformy Obywatelskiej do Europarlamentu z okręgu krakowsko-świętokrzyskiego. Uzyskał blisko 40 tysięcy głosów i jako jedyny człowiek związany ze sportem zdobył mandat z drugiego miejsca na liście.


"Wentyl" mocno zasmakował wielkiej polityki i tym razem kandyduje na prezydenta Kielc, gdzie na co dzień mieszka. O fotel prezydenta walczy z aktualnym włodarzem stolicy świętokrzyskiego Wojciechem Lubawskim, który popierany jest przez Prawo i Sprawiedliwość.


W wakacyjnym sondażu Lubawskiego wspiera 32,1% wyborców, a Wentę zaledwie o 1% mniej. Wszystko wskazuje na to, że między tymi kandydatami rozegra się decydująca bitwa. I co ciekawe w drugiej turze Wenta wygrałby z Lubawskim w stosunku 56,9 do 43,1%, bo odziedziczyłby głosy kandydatów z PO i PSL.


Stąd być może ostry atak posła Prawa i Sprawiedliwości Dominika Tarczyńskiego, którzy zarzucił Wencie przynależność do Milicji Obywatelskiej i ZOMO w czasie, kiedy Wentyl grał w Wybrzeżu Gdańsk. Parlanetarzysta wspomniał też epizod zrzeczenia się polskiego  i przyjęcia niemieckiego obywatelstwa przez Bogdana Wentę.


- Bogdan Wenta europoseł PO rzucił polskim paszportem i przyjął niemieckie obywatelstwo, aby służyć Niemcom za marki i euro, okazuje się być także byłym członkiem ZOMO! Teraz kandyduje na prezydenta Kielc. Dno! - napisał ostro w Twitterze Tarczyński.


W takiej sytuacji jak moja było tysiące polskich sportowców w całym kraju.
Bogdan Wenta
Poseł PiS powołał się na katalog IPN, w którym jest notatka o Bogdanie Wencie i jego szkoleniach w MO.
Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej IPN można przeczytać, że Bogdan Wenta w okresie od 13.07.1983 do 30.04.1985 odbywał przeszkolenie milicyjne w ramach zasadniczej służby wojskowej na stanowisku „kursant PCP ZOMO” WUSW w Gdańsku. W okresie 6.08.1985 - 31.07.1989 był natomiast zatrudniony na stanowisku milicjanta Grupy „S” WUSW w Gdańsku.


Jednak w uwagach do dokumentu jest notatka, że Bogdan Wenta był w kadrze MO, bo grał w latach 1983-1989 jako zawodnik w „milicyjnym” Klubie Sportowym „Gwardia” Gdańsk Wybrzeże w sekcji piłki ręcznej.


Zarzut o bycie milicjantem i zomowcem spotkał się z szybką reakcją Wenty, który przekazał mediom oświadczenie.
 

- Byłem dwukrotnie weryfikowany przez IPN. Pierwszy raz w 2007 r. przed odznaczeniem Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski wręczanym przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, a drugi w 2014 r. przed objęciem mandatu Posła do Parlamentu Europejskiego - oznajmił były trener kadry Polski.
 

Były trener polskich szczypiornistów przyznał, że latach 1977-1989 był zawodnikiem klubu GKS Wybrzeże Gdańsk. 

 

- W takiej sytuacji jak moja było tysiące polskich sportowców w całym kraju, w tym znani olimpijczycy z Kielc, m.in. Leszek Drogosz – podkreślił w oświadczeniu Wenta.


Los chciał, że Wentyl odwdzięczył się Lechowi Kaczyńskiemu za order. W kwietniu 2010-go roku po katastrofie smoleńskiej reprezentacja Polski miała jechać na towarzyski turniej na Węgry. Na wyjazd nalegał mocno jeden z działaczy, ale Wenta powiedział kategoryczne "nie" i zamiast na zawody - zabrał kadrę do kolejki na Krakowskie Przedmieście. Po wielogodzinnym oczekiwaniu nasza reprezentacja - podobnie jak tysiące Polaków - oddała osobiście hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej. 

 

AKTUALIZACJA: W kieleckim sądzie okręgowym zapadł wyrok w procesie w trybie wyborczym, który posłowi Dominikowi Tarczyńskiemu wytoczył kandydat na prezydenta Kielc Bogdan Wenta. Parlamentarzysta musi przeprosić za swój wpis na Twitterze oraz wpłacić 20 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Poseł Dominik Tarczyński złoży apelację od wyroku.

oceń + 2 (6 głosów)
 
podziel się artykułem
8
ehhhh
bert | *.pl | 25.09.2018 14:12
Brudna niestety polityka w Kielcach. Wenta ma szanse na wygraną, więc coraz bardziej brutalna kampania. Każdy zwodnik Gwardii w Polsce miał często "milicyjny" etat, ale przecież z pałą nie chodził i nie bił opozycji... Wie o tym też Dominik Tarczyński.
ahhh
gala | *.pl | 25.09.2018 15:36
Nie ważne czy się nadaje. Ważne aby był nasz!
wyborcza żenada
juras | *.pl | 25.09.2018 18:41
Wentyl wracaj do ręcznej ZPRP do ogarnięcia czeka!
kaja | *.pl | 26.09.2018 08:26
A może ktoś opisać kto pan Wenta zrobił w tym Europarlamencie? Proszę o wypunktowanie.
Działalność
kaja | *.pl | 26.09.2018 08:27
A może ktoś opisać kto pan Wenta zrobił w tym Europarlamencie? Proszę o wypunktowanie.
wypominanie
ubowiec | *.pl | 26.09.2018 12:10
Wypominanie znanym sportowcom oraz medalistom przynalerzność do klubów gwardyjskich jest nie fair .Takie były czasy, tam były lepsze pensje. Zawodnik trenował dwa razy dziennie ,soboty i niedziele grało sie mecze a z milicją miało się tylko tyle ,że brało się kasę, natomiast za trenowanie kadry się nie weżmie bo brak jest dobrych zawodników na miarę poprzedników. On nie jest trenerem tylko selekcjonerem ,a skoro ich brak to poszedł w politykę bo znalazł paru oszołmów co głosowali na niego no i pokazał swoje prawdziwe oblicze.
szansa
wyborca | *.pl | 26.09.2018 12:16
Szansę to może mieć ale w Gdańsku bo leży blisko Niemiec ,Dujszebajew i Bert też mogą głosować ,dlaczego nie, tylko pytam się ,czy to kibice czy kielczanie będą głosować.
"obrońca"
esbek | *.pl | 28.09.2018 10:03
" Dziennikarz " Piotr Rozpara chyba czytał mój wywód bo nagle wziął w obronę sportowców,którzy grali w klubach gwardyjskich, natomiast po zakończeniu kariery nic nie wiadomo co robili.
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens