Handballowe zeszyty - apsek
Wywiad Tygodnia
A A A
Echa Lajkonik Cup 2015: nasz turniej to marka znana w Europie
22.04.2015 09:13 Źródło: inf. własna
komentarzy 3

Tak jak Vive Tauron Kielce w seniorskiej piłce ręcznej znane jest w Europie, tak podobną renomą w sporcie dziecięcym i młodzieżowym cieszy się Lajkonik Cup, który już 35-ty raz został rozegrany w Krakowie. Co jest takiego w turnieju, który co roku przyciąga do Krakowa prawie setkę drużyn z całej Polski i sporo ekip zza granicy? O tym rozmawiamy z organizatorami turnieju - Janem Sową i Markiem Ćmilem.
 

Dziewiątka Legnica okazała się najlepsza w dwóch kategoriach wiekowych wśród chłopców (Fot. Lajkonik Cup)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!


Handball.pl: Ile drużyn i z jakich krajów uczestniczyło w 35. turnieju Lajkonik Cup?
  
Jan Sowa: W sumie odwiedziło nas 85 klubów z Polski oraz kilka z zagranicy. Gościliśmy ekipy z Czech, Gruzji, Szwecji i Ukrainy. Niektóre przebywały u nas dłużej, bo miały zabukowane samoloty dopiero na wtorek, środę po turnieju.

Marek Ćmil: Analizując skład turnieju, można powiedzieć, że ekipy krajowe to głównie ścisła czołówka rozgrywek w swoich województwach, a drużyny zagraniczne, które wystartowały, to wiodące zespoły w swoich krajach. Klub CSS Melitopol to aktualny mistrz Ukrainy, "Kula” Gori z Gruzji to druga ekipa w tym kraju, a zespoły z Onnereds w Szwecji wiodą przecież prym w krajowych rozgrywkach.

Jak oceniają Panowie poziom sportowy imprezy?

Jan Sowa: Według mnie poziom sportowy wyższy niż w poprzednich latach. Na przykład w kategorii 2000 chłopców mecze czołowej ósemki w półfinałach kończyły się różnicą 1-2 bramek.

Marek Ćmil: Wszystko było na styku. Oglądałem sporo meczów, a w nich pokazało się dużo bardzo dobrej, utalentowanej młodzieży, która gra świetny handball.

Czy zaskoczeniem dla Panów jest dominacja dwóch ośrodków piłki ręcznej? Karczew i Legnica wygrały po dwie kategorie wiekowe...

Jan Sowa: Nie jest to zaskoczenie, bo w Karczewie i Legnicy systematycznie szkolą bardzo dobrze młodzież i jak widać z bardzo dobrymi efektami.

Marek Ćmil: Rzeczywiście dwa ośrodki piłki ręcznej wyróżniły się na tle pozostałych w tegorocznym Lajkoniku. Tylko pogratulować takich efektów pracy z młodzieżą i docenić ich pracę w lokalnych społecznościach.

Jak na tle drużyn wypadły krakowskie ekipy. Jak Panowie oceniają występ miejscowych teamów?

Jan Sowa: Drugie i trzecie miejsca to zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o sukcesy krakowskich drużyn. Szczególnie słabo wypadliśmy w kategorii dziewcząt, więc jest nad czym pracować przed 36. Lajkonikiem Cup.

Marek Ćmil: Nasze krakowskie zespoły również miały swoje dobre momenty, gdyż zespół SP 101 i SKS Kusy stanęły na podium. To na pewno cieszy, ale wiadomo, że każdy chce być tym najlepszym, więc mamy jeszcze przed sobą wyższe cele.
 

Lajkonik Cup to marka znana w Europie. Na mapie dziecięcego i młodzieżowego szczypiorniaka jesteśmy z pewnością ważnym punktem.
Jan Sowa, organizator turnieju
Tegoroczny Lajkonik Cup przyciągnął wielu znakomitych gości - byłych trenerów i reprezentantów kadry Polski. Jak oni odbierali rywalizację na turnieju?

Jan Sowa: Nasi goście z dużym zaangażowaniem śledzili rywalizację zespołów. Pozytywnie wypowiadali się na temat poziomu oraz umiejętności uczestników turnieju. Nas ciezy także to, że doceniali organizację oraz atmosferę panujęcą na turnieju.

Marek Ćmil: Pamiętajmy, że w Krakowie już w styczniu 2016 roku będzie grać reprezentacja Polski na ME. Cieszymy się, że do Grodu Kraka zjachało wielu znakomitych gości na czele z prezesem ZPRP Andrzejem Kraśnickim czy z naszym europosłem Bogdanem Wentą, który wcześniej święcił triumfy z reprezentacją Polski. Tacy goście też działają na uczestników jak magnes. Każdy uczestnik mógł poprosić o autograf lub zrobić sobie zdjęcie.

W rozmowach po turnieju mamy sygnały, że wygrać na Lajkoniku to duża sprawa. Trenerzy i uczestnicy chwalą turniej i do niego co roku wracają. To chyba najlepsza laurka dla Was? Jak to Panowie skomentujecie?

Jana Sowa: Powiem skromnie, że staramy się wykorzystywać zdobyte doświadczenie, ale też chętnie słuchamy uwag. Jest nam bardzo miło słuchać takich opinii, które są pozytywne, ale podziękowania należą się nie tylko nam, ale w sumie grupie kilkudziesięciu osób z Krakowa, które są zaangażowane w turniej.

 

Tak dużych zawodów - największego turnieju w Polsce - nie da się zrobić w kilka osób. To musi być zgrany zespół organizacyjny i taki też mamy w Krakowie. Dzięki nim Lajkonik Cup to marka znana w Europie. Na mapie dziecięcego i młodzieżowego szczypiorniaka jesteśmy z pewnością ważnym i mocnym punktem.

Marek Ćmil: Dodam, że spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami i wsparciem w dalszych działaniach ze strony władz Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa. To bardzo ważne, że lokalne władze wspierają handball. Staramy się z roku na rok poszerzać ofertę turnieju i umożliwiamy nie tylko rywalizację sportową, ale chcemy przybliżyć walory naszego miasta.

 

A przecież jest co oglądać i dzieci z tego korzystają. Dążymy do tego, żeby uczestnicy naszej imprezy pozostali ambasadorami turnieju i Krakowa w swoich domach. Jeśli im się tu spodoba, kiedyś wrócą tu jeszcze raz. Może jeszcze jako zawodnicy, może już jako trenerzy, a może w dalekiej przyszłości jako turyści ze swoimi rodzinami.

oceń + 3 (3 głosów)
 
podziel się artykułem
3
Kibol Nowa Huta | *.pl | 22.04.2015 21:09
Kraków straszna lipa taka metropolia i zero sukcesów MASAKRA
Trurniej fajny
piter | *.pl | 22.04.2015 22:05
byłem widziałe, i przyjade z drużyną za rok. Może uda się wygrać z Legnicą :))
K. | *.pl | 23.04.2015 09:58
A ja uważam, że to jest jeden z lepszych turniejów w Polsce, pamiętam jeszcze jak sama jako dziecko jechałam z druzyna na ten turniej, emocje nie zapomniane.
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens